08 Mart 2021 - Pazartesi / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

2013 yılı değerlendirme toplantısı

Amasya Üniversitesi 2013 yılı yıl sonu değerlendirme toplantısı Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın sunumuyla Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi 2013 yılı yıl sonu değerlendirme toplantısı Rektör Prof. Dr. Metin Orbay'ın sunumuyla Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Akademik ve idari personelin yoğun katılımıyla 2013 yılı içerisinde fiziki ve akademik olarak nelerin yapıldığını istatistiki verilerle anlatan Üniversite Rektörü Orbay, ''Amasya, bölgedeki üniversitelerle karşılaştırıldığında sosyal, bilimsel ve kültürel anlamda avantajı olan bir şehir, geçmiş hafızasına baktığımızda bilim ve tarih şehri olarak karşımızda duruyor. Üniversitelerin en asli görevlerinden biri de araştırma geliştirme yani bilimsel araştırmalara verdikleri destektir. Ortaya çıkardıkları ürün ve bunu toplumla paylaşmalarıdır. Kampüs alanları sadece eğitim-öğretimin görüldüğü yerler değil yapılan etkinliklerle halkı da kucaklayabileceğimiz yerlerdir. Amasya'nın marka bir şehir olması için istihdam odaklı atılım yapması gerekiyor. Bunu da hep beraber başarabiliriz. Bu anlamda neler yaptık.  Bugün burada bunları konuşacağız.'' dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın 2013 Yılı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı Konuşmasından Satırbaşları:

Gümüşhacıköy MYO'yu 2011 yılında açtık. Bu sene ilk mezunlarını verdi. Bugün Gümüşhacıköy de 550'ye yakın öğrencimiz var. İdari akademik personelimizin gayretleriyle Gümüşhacıköy'ün formatı değişti.

Merzifon'da paydaşlarımızla  fakülte yapma noktasında ortak protokol imzaladık. KYK Genel Müdürü 1000 öğrenci kapasiteli yurt yapma sözünü üniversitemizin akademik yıl açılış konuşmasında açıkladı.

Suluova'da devlet tiyatrolarının oynayabileceği kapasitede 420 kişilik devasal büyüklükte bir konferans salonu inşaatına başladık. Yine burada lojman olarak kullanılan binalar laboratuvara dönüştürüldü.

Fen Edebiyat Fakültesi, Teknik Bilimler MYO ve Sosyal Bilimler MYO'nun çevre düzenlemesini bu yıl içinde tamamladık.

Mekezi Araştırma Laboratuvarını ve Mimarlık Fakültemizi teslim aldık. Özellikle istihdam odaklı kullanabileceğimiz makine-otomotiv laboratuvarını yüzde 95 oranında bitirdik.

Beden Eğitimi hocalarımızın da görüşü alınarak içinde yüzme havuzunun da olacağı spor kompleksinin yapımına başladık.

Taşova'da yüksekokul binamız son hızla devam ediyor.

Tüm birimlerimizi bir araya toplayabileceğimiz Rektörlük Binasının ihalesini bitirdik.

2010 yılında 6300'ken bugün öğrenci sayımız 11 bini buldu

2010 yılından bu yana öğrenci sayımız yüzde 60 artmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilerimiz, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizin de olduğu yerde artan öğrenci taleplerine anında karşılık verebilmek adına elektronik ortama geçtik. Artık öğrencilerimiz trankriptlerini, öğrenci belgelerini elektronik ortamda elde edebiliyorlar.

Tüm kampüslerimizin güvenlik sistemi; trafik, hırsızlık, öğrenci hareketliliğine karşı Kampüs İzleme Programı ile dijital ortama aktarıldı.

Pek çok üniversite başka üniversitelerin geliştirdiği ticari yazılımları kullanırken Bilgi İşlem Daire Başkanlığından mühendis arkadaşlarımız ''Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemini'' yazdılar. Bu program sizlerin öneri ve eleştirilerinizle daha da geliştirilecektir. Kişiye Özel Sanal Ağ ortamına geçildi. Bu programla Amasya Üniversitesi şifrenizi kullanarak internet ortamında sanal iz bırakmadan kütüphanenizdeki dijital anlamdaki tüm verilere ulaşabiliyorsunuz. Yine üniversitemiz sanal ağlarında bütün bilgilerinizi kendi şifrenizi kullanarak koruyabileceğiniz Bulut uygulamasına geçildi.

Kültürel, bilimsel, sanatsal etkinlikler yaptık. 27 bin insanın katıldığı 90 tane etkinliği bu yıl içerisinde gerçekleştirdik.

Özlük hakkı terfi, kademe, yıllık izin, pasaport işlemleri gibi Personel Dairesi Başkanlığının işlemlerinde ilgili evrak hiç beklemeden  ertesi gün çıkmaktadır. Doçent, yardımcı doçent, profesör atamalarında üniversitemiz rekor kırmış durumda.

Sanal Ortamda Varsanız Varsınız, Yoksanız Yoksunuz!

Bu işlemlerin hepsinin kamuoyuna duyurulması, basınla paylaşılması noktasında  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz etkin rol oynuyor. Üniversitemizde yapılan etkinliklerin internet sitemizde anında yer alması ve güncellenmesi çağın da gerekliliği olan ''İnternet ortamında varsanız varsınız yoksanız yoksunuz!'' anlayışının da bir sonucudur. Üniversitemiz internet sitesi 11 ayda 1.111.111 tekil kişi tarafından ziyaret edilmiş ve bu kişilerin yüzde 80 oranını da il dışından ziyaretçiler oluşturuyor.

Üniversitemizde hiçbir yönetmelik, yönerge, düzenleme akademik ve idari personelin görüşü alınmadan yapılmamıştır. Senotoda görüş bildiren arkadaşlarımızın kimi zaman eleştirel kimi zaman destekleyici görüşleri dolayısıyla kararlarımız daha esnek ve objektif zeminlerde alınmaktadır.

İstihdam odaklı büyüyeceğiz

Bölgedeki, ülkedeki gidişatı görmemiz lazım. Yüksekokullarımızda bir Koordinasyon Kurulu oluşturduk. Yüksekokul bir program açmak istediğinde yetkili organlarıyla tartışıp yazıya dökmeden önce yüksekokul müdürü ve  Rektör yardımcımızla yapacakları toplantıda ''Bu bölüme üniversitede ihtiyaç var mı? Mezunlar iş bulabiliyor mu? Programların doluluk oranı nedir? gibi sorularına evet cevabı verdikten sonra kararları senatoya geliyor.

Gümüşhacıköy denilince benim aklıma bankacılık, finans, menkul kıymetler, yerel yönetimler; Suluova denilince tohumculuk, bitkisel ürünler; Merzifon denince ise mekatronik, tekstil, bilgisayar programcılığı geliyor. Taşova ya ise farklı bir misyon biçtik. Taşova'da istihdam problemi olmayan otobüs kaptanlığı ve posta hizmetleri anlamında büyüyeceğiz. Üniversite kenti olmak zorundayız. Elimde kültür tarih, tarım var. Bu kalemleri en etkin şekilde kullanarak, faydalanarak merkezde güçlü bir üniversite olmak zorundayım. 2013 yılı içinde geleceğe umutla bakan genç bir üniversite görüyorum. İstihdam odaklı yüzde 72 büyümüş bir üniversiteyiz.

En hayati soru ise şu: Fiziki olarak büyüyebilirsiniz ama akademik, idari personel olarak nerdesiniz?

2010 yılında Amasya Üniversitesinin lisans, önlisans 30 programı varken 2013 yılında 77 farklı programımız var. 10 programımız ise enstitüye ait.

ÖYP Enstitüsü olduk, YÖK durup dururken bir enstitüye ÖYP Enstitüsü kriteri vermez. Ama biz Amasya Üniversitesi olarak o tabloda yer alıyoruz.

2010 yılında 52 öğretim üyemiz varken bugün itibariyle 120 öğretim üyesi, 419 öğretim elemanı seviyesine ulaşmış durumdayız. 2010 yılından beri akademik personel sayımız yüzde 140 artmış durumda.

2013 yılı bizim proje yılımız oldu

2011 yılında Bilimsel Araştırma Birimini (BAB) kurduk. 2012 yılında 167 bin lira olan BAB'a aktardığımız rakam bugün 938 bin liradır.

OKA'nın 2 proje başlığından biri olan Yenilenebilir Enerji Başlığı altında geliştireceğimiz bir projeyle kampüsümüzü güneş enerjisi model alınarak aydınlatacağız. Bu proje bizim için gurur kaynağı olacak.

Amasya Üniversitesi gibi yeni ve vakfı olmayan bir üniversite için gerçekleştirilmesi çok zor olan bir şeyi daha gerçekleştirdik: Bilimsel Yayınlara Destek Birimi. TÜBİTAK kriterlerine uygun yayınlanan akademik yayınları  paydaşlarımızın da desteğiyle  ödüllendiriyoruz.

Sınavlarda şeffaflık ilkesine göre hareket ediyoruz. Görevde yükselme ÖSYM'nin açtığı sınavlarla sağlanıyor. Ünvan değişiklikleri sınavını ise  Gazi Üniversitesiyle yaptığımız anlaşma gereği birlikte yapıyoruz.

UZEM aynı anda 3500 kişiye sınav yaptı

Üniversitemiz bünyesinde 2011 yılında kurulan UZEM (Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma    Merkezi) kısa sürede yapılanmasını tamamlayarak, başlatmış olduğu önlisans ve lisansüstü programlarında ara sınavlarını başarıyla gerçekleştirdi. 81 ilimizden öğrencilerimiz UZEM sistemine aynı anda giriş yaparak sınavlarını tamamladılar.

Hedefimiz yerelden evrensele geçiş yapabilmektir

Üniversitemizin uluslararasılaşmasında en önemli kriter öğrenci ve öğretim elemanı değişim programlarıdır. 2010 yılında 4 ya da 5 ülke ile anlaşmamız varken şimdi Finlandiya'dan İspanya'ya, Moğolistan'dan Rusya'ya çok geniş bir coğrafyada 20 ülkeyle hem öğretim elemanı hem de öğrenci staj ve öğrenim hareketliliği imzalamış durumdayız.

2010 yılında Erasmus ve Farabi Değişim Programından faydalanan öğrenci 5 ila 9 iken, bugün Erasmus'tan faydalanan öğretim elemanı ve öğrenci sayımız 59, Farabi'den faydalananlar ise 127'dir.

40 yıllık bir üniversitenin bir yayın organı olmalıydı. Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dergisi (Amasya Education Journal-AEJ) yayın hayatına bu yıl içerisinde başladı. Bu dergi farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin katılımıyla bir çıtaya ulaştı. Burada hedefimiz kaliteden ödün vermeden uluslararası kriterlerde bir yayın olmak. İlahiyat Fakültemizin de dergisini ilk sayısı geçen günlerde çıktı.

Okutman, öğretim görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve profesörlerimize dizüstü bilgisayarlarını dağıttık. Umarım bilgisayarlarını makale yazarken, konferanslarda sınıf içi sunumlarında aktif olarak kullanırlar. Milli manevi hassasiyetleri olan alanında üst düzey bilgiye sahip, rekabet edebilir sosyal, yokluğu yoksulluğa karşı sorumlu birer Türk genci yetiştirmek amacıyla kullanırlar.

İlin, bölgenin dinamiklerini canlı tutacak, barış ortamına katkı sağlayacak muharrem orucunu üniversitemiz çatısı altında açtık. Amasya'dan saraya giden ünlü hattatımız Şeyh Hamdullah'ın memleketinde Kur'an ve Hüsn-ü Hat adlı uluslararası bir sempozyum gerçekleştirdik.

Satranç, voleybol turnuvalarını üniversitemiz çatısı altında gerçekleştirdik,

Sanayi- üniversite işbirliğini geliştirdik. Her ay bir işletmemizde toplantı yapıyoruz. Bu programları minimum para maksimum verimle yapacağız.

Randevusuz görüşme sistemini başlattık.

Amasya Üniversitesi birimlerine tek tek teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Metin Orbay yaklaşık bir saat süren sunumunu ''Ben bugün Amasya Üniversitesi Rektörü olarak bu kürsüde konuşuyorum fakat yarın aranızda oturuyor olacağım. Önemli olan akademik özgürlüğün çatısı altında üniversitemizde farklılıkların zenginlik olduğu büyük bir Amasya Üniversitesi kurmak.'' sözleriyle bitirdi.

Sunumun ardından soru- cevap kısmına geçildi. Daha sonra ise profesör, doçent, yardımcı doçent olanlara cüppeleri giydirildi. Yurtdışı yayınları olanlara, bilgisayar işletmeni kadrosuna ataması yapılanlara teşekkür belgesi verildi. Kokteylin ardından ise program son buldu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Kamu Hizmetleri Değerlendirildi..  
  Mağdur Olmasını İstemiyoruz !..  
  İl Genel Meclisi Mart Ayı Son Toplantısı Yapı..  
  Amasya’ya Şehit Ateşi Düştü..  
  Kurallara Uyalım..  
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi..  
  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı..  
  Sağlık Bakanlığı..  
  Özveriyle Bu Süreci Atlatacağız..  
  Proje Kapsamında Yüzme Öğreniyorlar..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.