02 Aralık 2020 - Çarçamba / 03:21
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Belli oranda kaygı gerekli

Lisans Yerleştirme Sınava (LYS) beş oturumda Haziran ayı içerisinde yapılacak. 14 Haziran’da LYS-4, 15 Haziran’da LYS-1 ve LYS-5, 21 Haziran’da LYS-2,..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Lisans Yerleştirme Sınava (LYS) beş oturumda Haziran ayı içerisinde yapılacak. 14 Haziran’da LYS-4, 15 Haziran’da LYS-1 ve LYS-5, 21 Haziran’da LYS-2, 22 Haziran’da ise LYS-3 yapılacak. Öğrencilerin sınav öncesinde konularını tamamlayıp, tekrarlarını yapıp, deneme sınavı çözmeleri gerektiğini belirten Amasya Önem Öğrenci Koçluğu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Mehmet Menekşe bilgi hazırlığı kadar öğrencinin psikolojik olarak da sınava kendini hazır hissetmesinin önemine vurgu yaptı. Belli oranda sınav kaygısının olması gerektiğinin altını çizen Menekşe “Belli oranda kaygı öğrencinin rüzgarıdır, öğrencinin dikkatini, algısını, motivasyonunu yükseltir” dedi. Menekşe gazetemize yaptığı açıklamada öğrencinin performansını yüksek kaygının olumsuz etkilediğini belirterek öğrencilerin az da olsa kaygı yaşamalarının onların motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkilediklerinin altını çizdi. Kişinin geleceği üzerinde etkili, yarış ve rekabetin, belirsizliğin olduğu bir sınavda belli oranda kaygılanmanın son derece normal karşılanması gerektiğini belirten Menekşe “Kaygılanma” uyarısının da işe yaramadığı gibi kaygıyı tetiklediğini belirtti. Menekşe kaygılanan öğrenci ile ilgili şu görüşlere yer verdi; “Sınavlarda kaygılanan öğrenciler, yaşadıkları kaygının yoğunluğuna bağlı olarak, sınav esnasında yetersizlik, çaresizlik, endişe, telaşlanma, paniğe kapılma gibi negatif duyguların yanı sıra, aşırı ölçüde terleme, kalp çarpıntısı, cezalandırılma beklentileri, statü ve benlik saygısında azalmalar ve benzeri bir takım reaksiyonlar gösterir. Bir türlü sınavda sorulara odaklanma sorunu yaşar ve zaman ilerledikçe kalan tüm soruları yanıtlayamayacağı endişesiyle çaresizlik duyguları içinde paniğe kapılabilir. Öğrenci cevabını bildiği birçok sorunun doğru yanıtını hatırlayamamakta ya da bu sorulara da yanlış cevaplar verebilir."

OLUMLU DÜŞÜNÜN, GERÇEKÇİ OLUN

Sınav kaygısı ile başa çıkmak için öğrencinin öncelikle sınava yeterince hazırlanmasının önemli olduğunun altını çizen Menekşe öğrencinin sınava yeterince hazırlandığı unutulmamalı, sınav öncesinde ve sınav esnasında normal yaşantı sürdürmesi gerektiğini belirtti. “Özellikle sınava yakın günlerde sabahlara kadar çalışıp, uykusuz kalınmamalı, sınavdan iki gün önce çalışmalar bırakılmalı” diyen Menekşe şu önerilerde bulundu; “Öğrenci sınavdan aldığı olumsuz sonuçtan çok çevresindekilerin, arkadaş ve ailesinin nasıl düşüneceğinden, onların değerlendirmelerinden korkar. Kişilik değerinin azalacağını düşünebilir. Olumsuz düşünce kalıpları kaygıyı tetiklerken, öğrenci bu düşünüş biçiminden uzak durmalı. Yaptığı çalışmaları, yapacağı tercihini düşünmeli, planlar yapmalı. Elbette yetersiz olduğu konu, çalışmadığı konu vardır. Bunlara takılıp kalmamalı. “Ben bunu hak ettim, gerekeni yapacağımı biliyorum, yeterince çalıştım, başaracağım, kontrol bendi” diye düşünmeli ve gerekin yapmalı.”Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’dan Sağlıkçılara Teşekkür..  
  2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırl..  
  Bahçeleriçi Pazarında Koronavirüs Denetimi..  
  LÖSEV Şubesinden Başkan Sarı’ya Ziyaret..  
  Üçok’tan “TMM” Uyarısı..  
  Yol İyileştirme Çalışmaları Yapılıyor..  
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.