24 Kasım 2020 - Salı / 20:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Hemşireler: Değişim için bir güç, etkili bakım, etkili maliyet

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü tarafından “Hemşireler: Değişim İçin..
Bu haber 5 yıl önce eklenmiş

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Etkinlikleri çerçevesinde Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü tarafından “Hemşireler: Değişim İçin Bir Güç, Etkili Bakım, Etkili Maliyet”  temalı bir konferans düzenlendi. Sağlık Gönüllüleri Kulübünün organize ettiği Hemşireler: Değişim İçin Bir Güç, Etkili Bakım, Etkili Maliyet başlıklı konferans Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Şenocak tarafından verildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şevket Kandemir, Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Topbaş’ında izlediği konferansa öğrencilerin ilgisi de yoğun oldu.

Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Topbaş ile Sağlık Yüksekokulu Okul Temsilcisi Yunus Emre Tatar’ın açılış konuşmasını yaptığı programın konuşmacısı Prof. Dr. Gülsün Şenocak; ‘’Günümüzde sağlık kavramı içinde;duygu sağlığı, yaşam sağlığıdüşünme sağlığı da yer almaktadır.Dünya değişiyor, biz değişiyoruz, sağlık hizmetleri değişiyor.Sağlık kuruluşlarının sayısı giderek artıyor, sağlık hizmetleri giderek özelleşip ticarileşiyor; dolayısıyla devletin sağlık hizmetlerindeki rolü azalıyor ve bakım verilen insan, kimi zaman bakım verilen bir objeye, müşteriyedönüşebiliyor.Bu bağlamda değişen sağlık bakımı gereksinimleri, küresel sağlığın giderek önem kazanması, hemşirelik uygulamalarını yönlendirmektedir.Hemşirelik işlevleri ve bu işlevler için gerekli olan bilgi-beceri-tutum ve davranışlar, ilgili teknoloji hızla değişmektedir.Hemşireler, yüksek teknolojiye sahip ortamlar kadar en temel donanımdan yoksun ortamlarda hizmet veriyor.Hemşirelik, bağımsızlığını genişletme, sosyal ve akademik saygınlığını, profesyonel kimliğini geliştirme mücadelesine devam etmektedir.Yeni düzenlemeler ve kalite yönetimi, akreditasyonla ilgili çalışmalar hemşirelerden kayıtlarla ilgili beklentileri arttırmaktadır. Gelişen teknoloji; hemşirelikte hazır standartların ve paket programların ağırlıklı olarak kullanımına, bakımın mekanikleşmesine neden olmakta, duygusal gereksinimlerin karşılanması ise eksik kalmaktadır. Aşırı iş yükü, uzun çalışma saatleri, düşük ücret, iş garantisi,taşeron firmalar,rol belirsizliği karmaşası,birbiriyle çelişen sorumluluklar, mesleki otonomi ile ilgili sorunlar,iş hayatında amaçlanan hedeflere ulaşamama vb. nedenlerden kaynaklanan duygusal tükenme yaşanmaktadır’’ dedi.

Günümüzde Hemşirelik Ve Hemşirelik Eğitimi başlığını da irdeleyen Şenocak;
‘’Hemşirelik eğitimi; mesleki ideallerinden, sağlık bakım hizmetlerinden,kendi geçmişi ve iç dinamiklerinden, kendini kuşatan bilimsel, sosyal ve çevresel değişimlerden, gelişimlerden, baskılardan, toplumun değişen sağlık bakım gereksinimlerinden ve çağdaş eğitimden etkilenmektedir.Gençler ise kısa, öz ve hızlı teknolojik ortamlarda öğrenmeye yatkındırlar. Uzun ders saatleri gençlere zor geliyor.Aldıkları eğitimin onları öncelikle iş hayatına hazırlamasını istiyorlar.Hemşirelik eğitimini diğer disiplinlerden ağır buluyor, üniversite hayatındaki beklentilerinde hayal kırıklığı yaşıyorlar.Gençler geleneksel eğitim etkinliklerinden hoşlanmıyorlar.Eğitimden keyif almak, çok yönlü gelişmek,Onları besleyen, güdüleyen işbirliği içinde oldukları eğitimciler istiyorlar.O halde toplumsal gereksinimlere karşı sorumluluk duymalarına,insancı ve bütüncü yaklaşımı koruyup geliştirmelerine, etik ve moral konularda içgörü sahibi olmalarına, dünya ve çevre sağlığına duyarlı olmalarına, eleştirel düşünme gücü ve yaratıcılıklarını arttırmalarına, konunun özünü kavramalarına, sorunların çözümünde bireylerin bağımsızlıklarına değer veren bir yaklaşım geliştirmelerine, etik konularda bireyin haklarını savunmalarına, güçlü kişilerarası iletişim, grupla çalışma, etkili konuşma, rapor hazırlama ve sunma, girişimcilik ve liderliğe,öğrenme yoluyla bireysel ve mesleki açıdan sürekli gelişmelerine ve yaşamdan haz almalarına odaklanmalıdır. Özetle eğitimimiz; toplumumuzun özellikleri,öğrencilerimizin gereksinimleriçağdaş yaklaşımlar, ülkemizin gerçekleri, gereksinim ve koşulları doğrultusunda diğer disiplinlerle işbirliği içinde şekillendirilmeli ve gereken değişimler yapılmalıdır’’ ifadelerini kullandı.

Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Topbaş’ın ise ‘’Uluslararası Hemşirelik Konseyi (ICN); tüm dünya genelinde bu yılki hemşirelik temasını “Değişim İçin Önemli Güç:Hemşirelikte Etkili Bakım Etkin Maliyet” olarak belirlemiştir. Bakım temelli bu sağlık sisteminin ulusal veya uluslararası düzeyde uygulanması ile hemşirelik mesleğinin insan hayatı için, temel esasları oluşturacağına vurgu yapılmaktadır. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne göre; tüm dünya genelinde yaşlanmanın, ruh sağlığı bozukluklarının, kronik hastalıkların ve bulaşıcı olmayan hastalıkların artması, pahalı ve uzun süreli tedavi seçenekleri, yeni teknikler, artan hasta talepleri, küresel sağlık sistemlerine ve halka sağlık bakım giderleri açısından büyük bir mali yük getirmektedir.Sağlık çalışanları içinde sayıları fazla olan hemşirelerin; sağlık hizmetleri finansmanı, bütçeleme, kaynak tahsisi ve stratejik planlamanın yapılmasında doğru bir anlayış geliştirmeleri önemlidir.Sağlık maliyetinin yönetilmesinde hemşirelerin yerini belirlemek ve bakım yoğunluğunu ölçmek için; hasta sınıflandırma sistemleri geliştirilmiştir. ICN hemşirelik bakımında ortak terminoloji geliştirmek, bilgi paylaşımını kolaylaştırmak, iletişimi artırmak ve verileri daha kontrollü değerlendirmek için “Uluslararası Hemşirelik Uygulama Sınıflandırmasını” geliştirmiştir.

ICN’e göre hemşirelerin daha etkili ve sürdürülebilir bir sağlık finansmanı geliştirmesi içinyapması gerekenler şunlardır;

-Politikacılarla sağlıklı iletişim kurmak,

-Benzer sorunlar ve çözümleri için bilgi paylaşım ağı oluşturmak

-Ekonomistlerin dili öğrenmek

-Maliye bankalığı ve sağlık bakanlığın hedeflerini öğrenmek

-Halk gruplarına katılarak kamuoyunu harekete geçirmek ve vatandaşlara ulaşmak için yerel basını kullanmak.

-Gelişmiş hemşirelik uygulaması için iyi ülke modelleri incelemek

-Sağlık bakımında malzeme temin edilirken stokların yeterli sayıda temini ve gereksiz israfın önlenmesini sağlanmak

-Karmaşık sağlık sorunlarına tek bir sağlık disiplininden ziyade çok disiplinli takım çalışması ile yaklaşmak

-Ekip içinde pozitif iletişim ortamını geliştirmek

-Yataklı hasta servislerinde sağlık personelinin sıkça değiştirilmesinin önüne geçmektir.

Tüm bu sorumlulukların bilincinde olarak mesleğini icra eden ve edecek olan tüm meslektaşlarımın “Hemşirelik Haftası”nı kutlarım” dedi.

Konferans sonunda  Prof. Dr. Gülsün Şenocak adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şevket Kandemir tarafından kendisine takdim edildi.

Program Müzik Kulübü tarafından düzenlenen konserle sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Koronavirüs Timi İş Başında..  
  Öğretmenler Günü Mesajı..  
  İl Müdüründen Suluova Biyogaz Firmasına Ziyar..  
  Sarı: Öğretmenlik Kutsal Bir Meslektir..  
  Başkan Sarı, Gülle Ailesinin Acısını Paylaştı..  
  Halkın Masası 1 Yaşında..  
  Türkiye Birincilerine Amasya TSO Desteği..  
  Gıdalarda Küf Oluşumu..  
  Sağlık Sen İlimizdeki 112 İstasyonlarını Ziya..  
  Covid-19 Sağlık Çalışanlarının Meslek Hastalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.