26 Şubat 2021 - Cuma / 06:47
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya’da 7 ambulans daha hizmete girdi

Vali Çomaktekin: Son günlerde ülkemizde olduğu gibi ilimizde de sağlık hizmetlerinde büyük değişimler oldu. Bu değişimler halkımıza hizmet olarak sunu..
Bu haber 4 yıl önce eklenmiş

Vali Çomaktekin: Son günlerde ülkemizde olduğu gibi ilimizde de sağlık hizmetlerinde büyük değişimler oldu. Bu değişimler halkımıza hizmet olarak sunuluyor.

Amasya Sağlık İl Müdürlüğü pırıl pırıl 7 tane ambulansa kavuştu. Şuanda ambulans sayısı 35’e yükseldi.

02.04.2016 Cumartesi günü Sağlık İl Müdürlüğünde yapılan törene Vali İ. Halil Çomaktekin, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Sağlık İl Müdürü Dr. Mehmet Rüştü Ertosun, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Faruk Tonga, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, İl Özel İdare Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hatay Karaman ile diğer davetliler katıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Rüştü Ertosun konuşmasında; “Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilen 7 adet acil yardım ambulansının göreve başlamaları münasebetiyle tertiplenen törenimize hoş geldiniz der, saygılar sunarım.

Sağlık hizmetlerinde, acil sağlık hizmetleri adından da anlaşılacağı üzere ayrı bir önem taşımaktadır. Zamanla yarışan bu hizmetlerimizde uygun tıbbi donanımın ve müdahalenin, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza en kısa sürede ulaştırılması ana hedefimizdir. Her yıl yemlenmekte olan araç filomuzla bu hedefimizde Türkiye ortalamalarının üzerinde başarılı bir şekilde ilerlemekteyiz.

Bakanlığımız diğer tüm sağlık alanlarında olduğu gibi Acil Sağlık Hizmetlerinde de vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunma anlayışı kapsamında Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, acil yardım araçları ve görevli sağlık personeli sayısını sürekli olarak artırmaktadır. İlimizde de bu amaçla, 112 Komuta Kontrol Merkezimiz koordinasyonunda hizmet sunmakta olan Acil Sağlık Hizmetleri istasyon sayımız 2016 yılı itibariyle 15'e ulaşmış ve bu birimlerimizde görevli ATT ve Paramedik personelimizin sayısı toplam 204’e ulaşmıştır.

Bugün burada hizmete girecek olan 7 adet 112 Acil Yardım Ambulansı ile il merkezimiz ve ilçelerimizde hizmet vermekte olan ambulanslarımız yenilenecek ve 2002 yılında 3 adet iken bu dağıtımımızla birlikte toplamda 35 ambulansımız vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Sağlık Bakanlığımızca bu 7 araç için 1.335.642,00 TL harcama gerçekleştirilmiştir. Bunların yanında gerekli durumlarda kullandığımız bir adet özel donanımlı obez ambulansımız ve kış aylarında ihtiyaç duyulan 2 adet kar paletli ambulansımız mevcuttur. İlimiz genelinde Acil Vakaların nakli için görev yapmakta olan kara ambulanslarımıza ek olarak gerektiğinde Bakanlığımız adına Samsun’da bulunan ambulans helikopter ve Ankara’da bulunan ambulans uçak göreve çağrılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmaktadır.

İlimizde 112 acil çağrı sistemine çeşitli amaçlar ve isteklerle 2015 yılında yapılan yaklaşık 300bin sayıda çağrıya cevap verilerek; vatandaşlarımıza gerektiğinde tıbbi destek, gerektiğinde tıbbi yönlendirme ve toplamda 28.935 sayıda ambulans görevlendirmesi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Bu vesileyle ilimizde sağlık hizmeti sunumunda bizlere öncülük yaparak destek olan Valimiz Sayın İbrahim Halil ÇOMAKTEKİN’e, tüm yatırımlarımızda ve ihtiyaçlarımızda Ankara’da bize destek olan milletvekillerimiz Sayın Haluk İPEK ve Sayın Prof. Dr. Naci BOSTANCI’ya, her zaman desteğini gördüğümüz Belediye Başkanımız Sayın Cafer OZDEMİR’e, çalışmalarımızda bizlere destek olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve özverili çalışmalarından dolayı tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı arz eder; yeni ambulanslarımızın ilimize hayırlı olması dileklerimle saygılar sunarım” dedi.

Vali İ. Halil Çomaktekin, “Dün Amasya’da şehit vardı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de çok değişimler oldu. 3 yıldır Amasya’da beraber çalışıyoruz. Sağlıkta ilimizde büyük mesafeler aldık. Bu hizmetlerden biride 7 adet ambulansın daha devreye girmesidir. Ambulanslarda iyi yetiştirilmiş, eğitim görmüş sağlık personelimiz vardır. Ambulansların hayırlı olmasını, tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Daha sonra ambulansların anahtar teslimi gerçekleşti ve hizmete uğurlandı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  AHİMDER’den Öğrencilere Ücretsiz Kitap Desteğ..  
  Kırlangıç’tan Değerlendirme..  
  Karadeniz Alarm Veriyor!..  
  Mustafa Dümen: Hizmet Etmek İçin Aday Oldum..  
  İş Finansal Kiralama A.Ş...  
  Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı..  
  OSTİM Teknik Üniversitesi..  
  Hedeflere Ulaşmak İçin Çalışacağız..  
  ATSO Yönetimi Başkan Sarı'ya Ziyaret Gerçekle..  
  Ekmek Fırınlarında Ağırlık Kontrolü Yapıldı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.