16 Haziran 2019 - Pazar / 12:13
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Toprak Analizleri Laboratuvarı bilinçli tarıma hizmet ediyor

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Uygulama Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Toprak Analiz Laboratuvarı (AUMAULAB-TAL) geçtiğimiz aylarda..
Bu haber 2 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Uygulama Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Toprak Analiz Laboratuvarı (AUMAULAB-TAL) geçtiğimiz aylarda açılarak hizmete girdi. Bu kapsamda il ve ilçe ziraat odalarıyla ve ilgili kurumlarla iş birliği protokolleri imzalandı. Mevcut iş birlikleriyle bölgemiz halkının, işletmelerin ihtiyacı olan analizlerin birçoğu Toprak Analizleri Laboratuvarında kâr amacı gütmeden, son teknoloji cihazlarımızla kısa sürede yapılabilir hale geldi.

Laboratuvarın tanıtımını ve tanınırlığını artırmak amacıyla Merkezi Araştırma Uygulama Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tuba Yıldırım, Laboratuvar Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Melek Gül, Uzman Dr. Burak Yazgan, Uzman Ersin İnkaya ve Kimyager Ahmet Tanrıkulu’dan oluşan ekip ilçe Ziraat Odası başkanlarına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren   ilçe müdürlüklerine ve Suluova Şeker Fabrikasına bir dizi ziyarette bulundular.

Ziyaretlerin amacını laboratuvar faaliyetlerimizin tanıtılması, ortak çalışmalarda bulunmak için bölge ihtiyacının tespit edilmesi ve üreticilerin en çok gereksinim duyduğu analiz isteklerinin belirlenmesi olarak özetleyen Merkez Müdürü Dr. Yıldırım; bu çerçevede ziyaretlerin devam edeceğini bildirdi.  

Yıldırım özetle şu cümleleri kaydetti:

‘’Orta Karadeniz Platformu, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) kapsamında yer alan, Amasya ve bölgesinde tarım üreticilerine hizmet vermek ve çevrenin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Amasya Üniversitesi Merkezi Araştırma Uygulama Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 2016 yılında kurulan Toprak Analizi Laboratuvarı faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürmektedir.

Tarıma uygun en ideal toprak kalitesi için toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlenmesi gerekmektedir. Sadece toprağın veriminin arttırılmasında değil aynı zamanda verimin devamlılığında besin element eksikliği ve fazlalığının, gübre içerik ve miktarının incelenmesi için toprak, su ve bitki analizleri laboratuvarımızda yeni teknolojiye sahip cihazlar ve uzman personel tarafından yapılmaktadır.

Bölgemizden gelen analiz taleplerinin değerlendirilmesi sonucunda Merkezimiz; Amasya Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından denetlenerek Toprakta Temel Analizler (KAPSAM 1) Yetki Belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu yetki ile tarım alanında devlet teşviki başvurularına katkı sağlamaktadır.’’

Toprak Analiz Laboratuvarı tarafından ziyaret edilen çevre ilçelerdeki kurum ve kuruluş isimleri ise şöyle: Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği, Suluova Tarım ilçe Müdürlüğü, Suluova Ziraat Odası Başkanlığı, Suluova Şeker Fabrikası A.Ş., Lâdik Tarım ilçe Müdürlüğü, Lâdik Ziraat Odası Başkanlığı, Havza Tarım ilçe Müdürlüğü, Havza Ziraat Odası Başkanlığı, Merzifon Ziraat Odası Başkanlığı Merzifon Tarım İlçe Müdürlüğü, Gümüşhacıköy Tarım İlçe Müdürlüğü, Gümüşhacıköy Ziraat Odası Başkanlığı, Hamamözü Tarım İlçe Müdürlüğü, Mecitözü Tarım İlçe Müdürlüğü, Mecitözü Ziraat Odası Başkanlığı, Taşova Tarım İlçe Müdürlüğü, Taşova Ziraat Odası Başkanlığı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Ankara’da yapılan TBB Meclis Topl..  
  Festival Kapsamında Halk Dansları Topluluklar..  
  Amasya Tamiminin Önemine Değindi..  
  Güney Koreli Turistlerden Ziyaret..  
  Resmi Açılış Töreni Yapıldı..  
  Proje Yarışması Tamam Sıra Kazma Vurulmasında..  
  Atatürk ve Bayrağa Saygı Kortej Yürüyüşü Gerç..  
  Yastığı Taş, Yatağı Kar ve Yağız Yer Bilen Se..  
  Su Pompaları Arızasına Köklü Çözüm Bulmalıyız..  
  Türk Yıldızları ve Solo Türk, Gösteri Uçuşu G..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.