25 Ağustos 2019 - Pazar / 19:36
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Üçüncü Organik Elektronik Çalıştayı

TÜBİTAK tarafından desteklenen 3. Organik Elektronik Çalıştayı açılışı gerçekleştirildi...
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

TÜBİTAK tarafından desteklenen 3. Organik Elektronik Çalıştayı açılışı gerçekleştirildi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen 3. Organik Elektronik Çalıştayı, Merkezi Araştırma Laboratuvarı organizasyonuyla üniversitemiz çatısı altında gerçekleştirildi. Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programın açılış toplantısına Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Salih Tabak, Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Melek Gül, bilim insanları, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Açılış programında bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Metin Orbay ülkelerin kalkınması ve ileri gitmesi için disiplinler arası çalışmaların önemli olduğunu kaydetti. Organik elektroniğin de kimya, fizik, matematik gibi bilimleri bünyesinde barındırdığını söyleyen Orbay, içinde yaşadığımız yüzyılda bilginin ‘güç’ olduğunu ifade etti.

3. Organik Elektronik Çalıştayına ev sahipliği yapmaktan son derece memnun olduklarını dile getiren Rektör Orbay; ‘’Elektronik Çalıştayı, organik elektroniğin vizyonunu göstermek ve gelecekteki teknolojiye yönelik uygulamalardaki kullanımları hakkında fikir alışverişinde bulunmak için akademinin yanı sıra endüstriden araştırmacıları da bir araya getirmesi açısında son derece yararlı olduğunu düşünüyoruz. Çalıştay, disiplinler arası bir konuya sahip olması bakımından bilim insanlarının bir araya gelmesini sağladığı gibi üniversite-sanayi iş birliklerinin gelişmesine de katkısı olacaktır. Ülke olarak endüstri 4.0 teknolojisini dünya ülkeleriyle beraber yakalamaya çalışıyoruz. Ülkemiz 2. ve 3. Sanayi Devrimi arasında bir yerlerde bulunuyor. Önümüzdeki yıllar içerisinde tamamen Endüstri 4.0 girileceği düşünüldüğünde gelişen teknolojiyi yakalamamızın ne kadar şart olduğunu daha iyi görebiliriz. Bizde Amasya Üniversitesi olarak endüstri 4.0 eksenli çalışmaların içine paydaşlarımızı da dahil ederek ilerlemeye çalışıyoruz. Zira gelişmiş ülkeleri yakalamak ve orta gelir tuzağından kurtulabilmenin yolunun nitelikli insan gücünü, AR-GE’yi, girişimciliği, inovasyonu desteklemekle mümkün olacağını düşünüyorum. Bu anlamda da beşerî sermayemiz olan geleceğin bilim insanlarının, araştırmacılarının önünü açmamız gerekiyor. TÜBİTAK tarafından desteklenen 3. Organik Elektronik Çalıştayının başarılı geçmesini temenni ediyor, destek veren tüm kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’ dedi.

TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Salih Tabak ise yaptığı konuşmada son on yılda ülkemizde organik elektronik ile ilgili çalışmaların oldukça hız kazanmış olduğunu söyledi. Dr. Tabak; ‘’2010’lu yıllarda organik elektronik ile ilgili ilk altyapıyı kurduğumuzda neredeyse laboratuvar ve bu alanda çalışan kimse yoktu diyebilirim. Hızlı bir şekilde yayılma oldu, laboratuvarlar yaygınlaştı. Elektronikle ilgili çalışmalar arttı. Organik Elektronik Çalıştayı, geçtiğimiz 2016 ve 2017 yıllarında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü Fotonik Teknolojiler Grubu olarak düzenledik. Hocalarımız bu alana ağırlık vermeye başladılar.’’ ifadelerini kullandı.

Organik elektroniğin giyilebilir teknoloji, aydınlatma teknolojisi, ekran teknolojisi gibi birçok alanda kullanıldığını belirten Dr. Tabak çalıştaya ev sahipliği yaptığı için Amasya üniversitesine ve Rektör Prof.Dr. Metin Orbay’a teşekkür etti.

Çalıştay organizasyonunu gerçekleştiren Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Melek Gül ise organik elektronik alanında çalışan bilim inanları ile bu alana meraklı gençleri aynı platformda buluşturdukları için çok mutlu olduklarını kaydetti. Organik elektroniğin çok önemli bir çalışma alanı olduğunu belirten Dr. Gül 2000 yılı kimya ve fizik Nobel ödüllerinin bu alanda yapılan çalışmalara verildiğini söyledi. 2000 Nobel Kimya Ödülünün, polimer plastiklerdeki elektrik geçirgenliğiyle ilgili çalışmalarıyla Amerikalı Alan Heeger ile Alan Macdiarid ve Japon Hideki Şirakava arasında paylaştırıldığını kaydeden Dr. Gül; 2000 Nobel Fizik Ödülünün ise, "iletişim teknolojisine katkılarından ötürü" Rus Zhores Alferov, Amerikalı Herbert Krömer ve Jack Kilby’ye verildiğini ifade etti. Laboratuvar Müdürü Dr. Gül, çalıştaya destek veren herkese teşekkür etti.

Çalıştay açılış toplantısının ardından bilimsel toplantılarla iki gün boyunca devam edecek.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Örnek Proje 4 Yaşında..  
  Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi’den Z..  
  4/B ve 45/A’lı Çalışanların Eş Durumu Tayinle..  
  Coğrafi İşaret Almak Bizden Amblem Kullanıp S..  
  Kamu Kurumlarında Tütün ve Tütün Mamulleri De..  
  Başkan Sarı’ya Hayırlı Olsun Ziyaretleri Sürü..  
  Başkan Sarı, Tanıtım Toplantısına Katıldı..  
  Bem-Bir-Sen Amasya İl Başkanlığından Hayırlı ..  
  "Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna Başvuruyoruz..  
  Başkan Vekili Şahin’e Tunalı’dan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.