06 Temmuz 2020 - Pazartesi / 05:10
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Orbay: Afetlerde Dil Bilen Gönüllülere İhtiyaç Var

Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri bu yıl Dünya Çeviri Gününde ‘Afet Çevirmenliği’ temas..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri bu yıl Dünya Çeviri Gününde ‘Afet Çevirmenliği’ temasıyla bir seminer düzenlediler. 

Suluova Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Can Şahan ve Gamze Yüksel’in desteği ile gerçekleşen seminerde, afetlerle ilgili sorunlar tartışılarak, öğrencilerin doğal afetlerde yaşayabilecekleri süreçler ile ilgili bilgilenme yapıldı. Seminerde ayrıca, İstanbul Üniversitesi emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Turgay Kurultay tarafından, İstanbul Üniversitesi öncülüğünde ve Çeviri Derneğinin çatısı altında, çalışmalarına devam eden Afette Rehber Çevirmenlik hakkında da bilgi verildi.

Nerede ve ne zaman bir felaketin yaşanacağının bilinemeyeceğini ifade eden Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Keziban Orbay, “Olası afetlerde başka ülkelerden gelecek ya da başka ülkelere Türkiye’den gidecek kurtarma ekiplerinin yaşayacakları koordinasyon ve dil sorunlarının en alt seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Ulusal afetlerde rehberlik ve çevirmenlik hizmeti verebilecek donanıma sahip dil bilen gönüllüler yetiştirmenin hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin ardından birçok çevirmen, yerel yetkililer, insanlar ve yabancı ekipler arasında gereken acil iletişimi sağlamak için uğraş verdiler. Yaşanan o doğal afetlerde beri Toplum Çevirmeni gönüllük hizmetleri devam ediyor. Bizlerde bu amaçla Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, öğrencilerimizle birlikte, bir dizi bilgilendirme toplantısı düzenledik. Umarız, hiçbir zaman bir afet yaşamayız. Ancak yaşanacak afetlere hazırlık konusunda bugün iyi bir şeyler yaptığımızı düşünüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Dünya Çeviri Günü

Birleşmiş Milletler’in 24 Mayıs 2017’de almış olduğu kararla 30 Eylül resmi olarak Dünya Çeviri Günü ilan edilmiştir. Kültürlerin kaynaşması, anlaşması ve alışverişte bulunmasına ek olarak, bilginin yayılması, edebiyatın gelişmesi ve toplumsal sorunlar dâhil her tülü kişilerarası problemin çözümüne katkıda bulunan çevirmenlik mesleği dünya sorunlarına çözüm üretirken Birleşmiş Milletler de farkındalık yaratmak adına bu güzel girişimde bulunmuştur.  Kararın alınması henüz yeni bir tarih gibi görünse de aslında 1953’den bu yana yüzlerce insan tarafından kutlanan Dünya Çeviri Günü, 1991 yılından itibaren de Uluslararası Çeviri Federasyonu sayesinde resmi olmasa da her sene yeni bir temayla kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler‘in aldığı kararla artık resmi bir görünüme kavuşan ve iki yıldır resmi olarak kutlanan 30 Eylül Dünya Çeviri Günü, sayesinde Çevirmenlik mesleği adına daha güzel gelişmelere şahit olmayı umuyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı, Yeni İşletmenin Açılışını Gerçek..  
  İl Müftüsü Emekli Din Görevlisi Orhan Özbakır..  
  Bölge Müdürü Oflu: ORBİS'le Birlikte Gelişiyo..  
  YEDAŞ’a COVİD-19 Güvenli Hizmet Belgesi..  
  Çiftçilere Balya ve Silaj Makineleri Teslim E..  
  Rengarenk Yuva Yaptılar..  
  Başkan Sarı, Dost Meclisinde Kadın Temsilcile..  
  İlçelerde Dijital Tarım Pazarı Eğitimleri Tam..  
  Motorlu Kara Taşıtları, Mayıs 2020..  
  Başmühendislerden Orman Bölge Müdürü’ne Ziyar..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.