06 Ağustos 2020 - Perşembe / 16:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Gelecek, Eğitimle Şekillenecektir

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil Milli Eğitim Bakanlığının verilen ara tatil sonrası açıklamalarda bulundu...
Bu haber 8 ay önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil Milli Eğitim Bakanlığının verilen ara tatil sonrası açıklamalarda bulundu.

Karahocagil yaptığı açıklamada; Eğitim, modern hayatın en önemli ihtiyacıdır. Gelecek, eğitimle şekillenecektir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bilgiyi üretebilen, paylaşabilen, araştıran, hayat boyu öğrenmeyi ilke edinen bireysel ve toplumsal sorumluluklarını özümsemiş, sağlıklı, mutlu ve gelişmiş bir karaktere sahip sevgi dolu, duyarlı, milletimize, vatanımıza yararlı birey iyi vatandaş olarak yetiştirdiğimiz takdirde modern ülkeler arasında yer alabiliriz.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk ara tatilinde; 81 ilimizde öğrencilerimiz için Milli Eğitim Bakanlığımızın hazırladığı program ile öğrencilerimiz, aratatil.meb.gov.tr internet adresi üzerinden dilediği faaliyeti seçerek sporla, sanatla, doğayla, kültürle, değerlerle buluştular.

Ara tatilde yaklaşık 58 bin civarında öğretmenimizi mesleki gelişim programlarına katıldı.

Türkiye'nin en çok kullanılan mobil uygulamalarından olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi yenilendi. Uygulamaya, velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı. Mobil uygulama ile velilerin öğrencilerinin durumlarını kolayca takip edebilmeleri ve öğrenme sürecine etkin olarak katılmaları hedefleniyor. Yeniden tasarlanan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, kullanıcı deneyiminin kalitesini artırmasının yanında Android veya iOS kullanıcılarının alışık oldukları platforma özgü kullanıcı arabirimi standartlarıyla donatıldı. Sistemde, yeni bir uygulama olarak velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı. Bildirim özelliğiyle öğrenci devamsızlıkları gibi bilgilerin anında velilere ulaştırılması sağlanacak. Uygulamayla eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi ve devamsızlık oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Teknolojinin sınırı bilimdir. Yeni buluşlar teknolojinin kaynağını oluşturmaktadır. Bilim teknolojiye alt yapı oluşturur. Teknoloji bunun karşılığı olarak bilime araştırma geliştirme ve yeni buluşlara kolaylık sağlar. Bilimin bir sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji hayatımızı her alanda kolaylaştırmayı başarmış durumda. Bilimle teknoloji arasında döngüsel bir ilişki vardır. Bilimsel çalışmalar uygulamaya elverişli bilgi üreterek teknoloji geliştirmeye yol açarken teknoloji gelişmelerde bilimsel araştırmanın daha uygun şartlarda yapılmasını sağlayarak bilimsel gelişmeyi hızlandırmaktadır. Bu Kapsamda 2019 Yılı MEB bütçesi 113 milyar 813 milyon TL iken MEB bütçesi 2020 yılı için 125 milyar 397 milyon TL olarak belirlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal bizden sonraki nesillerin gelişmesi, ülkenin muasır medeniyetler seviyesine yükselme doğrultusunda güçlü bir ülke olmak için bilimin, teknolojinin, sanayileşmenin öneminden her defasında bahsetmiştir.

Ayrıca bu yıl ülkemizde "patent seferberliği" başladı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında patent, faydalı model, marka ve tasarım geliştirme çalışmalarını ana tema konularından birisi olarak belirlendi. Mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğüne bağlı okullarda bu süreç sonunda patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili için 81 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 4 patent, 9 faydalı model, 6 marka ve 2 tasarım tescili olmak üzere 21 başvurunun tescili yapıldı.

Bilim ve Sanat Merkezlerinden (BİLSEM) sadece bu yıl Türk Patent ve Marka Kurumuna 98 başvuru geldi.

Bu ülkenin geleceğini hazırlayan öğretmenlere, eğitim çalışanlarına karşı, her türlü şiddete veya tehdide başvuran kişilere yönelik Türk Ceza Kanunu’nda ve ilgili mevzuatta yeni yasal düzenleme yapılması için bakanlıklar arasında görüşmelere başlandığını belirtmek isterim.

Tüm eğitim Camiamıza 2019-2020 eğitim öğretim yılında başarılı bir dönem diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Nefes Derneği Yüzleri Güldürdü..  
  Amasya İli Ekonomik Toplantısı Yapıldı..  
  İHH Amasya’da 250 Aileye Bayramlık Elbise Dağ..  
  Ağustos Ayının İlk Toplantısı Gerçekleşti..  
  Kayacık Köy Yolu Asfalt Yola Kavuştu..  
  Şehit Aileleri Ziyaret Edildi..  
  Emekli Albay Halil Aydınlı’yı Kaybettik..  
  Vali Masatlı’dan Kurban Bayramı Ziyaretleri..  
  Nefes Derneğine Bayramda 340 Kurban Bağışı Ya..  
  Amasya Bir Değeri Uğurladı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.