26 Ekim 2020 - Pazartesi / 15:31
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Türk Eğitim Sen Amasya Şubesi 1.Yarıyıl Değerlendirmesi

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısını 17 Oc..
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısını 17 Ocak itibarıyla tamamladık. Geçtiğimiz yıllara nispeten ilimiz için sorunların daha az yaşandığı, yaşanan sorunların önlenmesi için gayret gösterildiği bir dönem yaşandı diyebiliriz. Özellikle Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüzün sürekli alanlarda, öğretmen, öğrenci ve okul yöneticileriyle içiçe olması fazla sorun yaşanmamasının en önemli sebebiydi.

Eğitimle ile ilgili yaşanan sıkıntıların çoğu ülke geneli aşılamayan sıkıntılardır.

3600 Ek gösterge sözünün yerine getirilmemesi çok büyük hayal kırıklığı yaratmış, umutsuzluk ve güvensizliği de beraberinde getirmiştir.

İl içi tayinlerde sıra sisteminin getirilmemesi de büyük haksızlıklara ve umutsuzluklara, motivasyon bozukluğuna sebep olmaktadır.

İlimizdeki en önemli eğitim sorunu tekli öğretime geçtikten sonraki bazı okullarımızda oluşan kalabalık sınıflardır. Bu kalabalıklığın sebebi sadece tekli öğretim değildir. Bazı okullarımıza kılıfına uydurularak yazım alanı dışından da öğrenci kabulüdür.

2020 yılı itibarı ile sayıları yaklaşık 600 bini bulan 60-66 aylıkların ilkokula alınması üzerinden 8 yıl geçti ve bu yıl liseye geçiş sınavına gireceklerin sayısı ülke genelinde 1milyon 200 bin olması gerekirken 1milyon 800 bine çıktı. Bu durumda sınavla öğrenci alan Liselerin kontenjanlarının aynı oranda artırılması gerekiyor. Yine sınavla öğrenci alan almayan tüm Liselerin fiziki yapıları değişmediğine göre sınıf mevcutları 50'nin üzerine çıkacaktır. Şimdiden önlem alınması gerekmektedir.

Amasya ilinde bir başka sıkıntı da münferit de olsa taşımalı sistemle ilgilidir. Bazı yerlerde taşıma ihalesini alan firmalar yükümlülüklerini ısrarla yerine getirmemektedirler. Bu durum yetkililerce bilinmesine rağmen engellenememektedir.

İlimizde ilgili bir başka sıkıntı da bazı okullarımızda hizmetli personel sayısının fazla, bazılarında az olması, bazı okullarımızda da memur personel bulunmamasıdır. Okullarımızın büyüklüğüne göre çalışan hizmetli sayıları yeniden gözden geçirilmeli, tüm okullarımıza memur personel görevlendirmesi yapılmalıdır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden hizmetli ve memur personelimizle ilgili bazı taleplerimiz de var. Kadrosu Hizmetli olduğu halde şoförlük, bekçilik, aşçılık gibi görevlerde çalışan arkadaşlarımızın çalıştıkları ünvana sınavsız geçirilmesi ile memur arkadaşlarımıza Bilgisayar İşletmenliği ve V.H.K.İ unvanlarının sınavsız olarak verilmesi.

Ayrıca, İlimizin tüm ilçelerinde kurslar, ödemeler, mevzuat yorumlamaları vb. konularda birliktelik sağlanmalı, sıkıntılı sonuçlar doğuran farklı uygulamalar engellenmelidir.

Türk Eğitim Sen Amasya Şubesi olarak eğitim öğretim ve eğitim çalışanları ile ilgili tespit ettiğimiz olumlu, olumsuz gelişmeleri dile getirmeye devam edeceğiz. Amacımız yaşanan sıkıntılara çözüm üretilmesi, eğitim çalışanlarının mutlu olması, moral ve motivasyonlarının yükseltilmesidir.

Eğitim çalışanları mutlu, moralli olursa eğitimden alınan verim artacak, çocuklarımız, velilerimiz, dolayısıyla toplum mutlu olacak, hep birlikte geleceğe güvenle yürüyebileceğiz.

Yarıyıl tatilinin tüm eğitim çalışanları, öğrenci ve velilerimiz için sağlıklı geçmesi en büyük dileğimizdir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH’dan Afrin’e Yetimhane..  
  Değişime Uğrayan Amasya’yı Anlattı..  
  Son Bir Aydır Yaşanan Hırsızlık Olayı Aydınla..  
  Sağlık Çalışanlarına Teşekkür Belgesi Verdi..  
  Kasım Alper Özdemir'den Milli Eğitim Müdürü C..  
  Mevlid-i Nebi Haftası Açıklaması..  
  Sıfır Atık Projesine Bir Katkıda Kültür ve Sa..  
  35 Ülkeyle Eş Zamanlı Fidan Dikilecek..  
  “Akademik Yazım ve Araştırma Teknikleri” Konu..  
  Çocukluk Arkadaşının Evine Misafir Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.