05 Mart 2021 - Cuma / 07:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya'da Bir İlk... Eylül’de Hizmete Giriyor

Özel Eğitim Anaokulu Eylül ayında eğitime başlıyor...
Bu haber 9 ay önce eklenmiş

Özel Eğitim Anaokulu Eylül ayında eğitime başlıyor.

İlimiz merkez ilçede özel gereksinimi olan çocuklara hizmet vermek üzere İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından açılması teklif edilen özel eğitim anaokulu, Milli Eğitim Bakanlığının onayıyla 2020 yılı Eylül ayında faaliyete başlayacak.

Burada eğitim alacak çocuklar bakımından Amasya'da bir ilk olma özelliği taşıyan özel eğitim anaokulu, ülkemizde de özel gereksinimi olan çocuklara eğitim veren sayılı okullar arasında yerini alacak.

Amasya merkez Kirazlıdere Mahallesinde Müftü Mehmet Tevfik Ortaokulu yanında hizmete girecek olan özel eğitim anaokulu sekiz derslikli olacak. Okulda engelli erişimine uygun asansör ve engelli rampası da yer alıyor. Bu okulda,36-66 ay arasında özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar eğitim alabilecekler.

İl Millî Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, okulun açılmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; “Amasya'da daha önce açılmış olan bir özel eğitim anaokulumuz yoktu. Biz de bu alandaki eksikliğimizi gidermek için Bakanlığımızla yazışmalarımızı yaptık ve Müftü Mehmet Tevfik Ortaokulu bahçesinde hizmete açmayı düşündüğümüz anaokulunun özel eğitime gereksinimi olan öğrencilerimize yönelik olarak açılmasını Bakanlığımıza teklif ettik, Bakanlığımız da bu teklifimizi kabul etti.

"Şehit Selçuk Özarı Özel Eğitim Anaokulu" adıyla açacağız okulumuzu. 1997 yılında vatani görevini yaparken şehadet şerbetini içen hemşehrimiz Selçuk ÖZARI'nın ismini de sonsuza kadar yaşatacağız böylelikle. Şu anda ilimiz genelinde okul öncesi çağında yaklaşık 110 çocuğumuz, özel eğitim öğrencisi kapsamında tanılanmış durumdadır. Açacağımız bu okul, özel eğitime gereksinimi olan okul öncesi öğrencilerimize hizmet verecektir. Böylelikle hem idare olarak bizim hem de anaokulu çağında özel gereksinimi olan çocuklarımızın velilerinin bu anlamda çok önemli bir ihtiyacını gidermiş olacağız. Çocukları durumlarına uygun bir eğitim alırken aileler de sosyal yaşama daha fazla katılabileceklerdir, bundan dolayı da bu ailelere psiko-sosyal açıdan destek sağlamış da oluyoruz” dedi.

Özel eğitim gerektiren çocukların erken teşhis ve tanısının günümüzdeki öneminin bilinmesi, erken çocukluk dönemi eğitiminin bireyin daha sonraki eğitim kademeleri için temel oluşturması, bu eğitimi alan özel eğitim gerektiren çocukların eğitimi alamayan çocuklara oranla gelişimsel açıdan daha hızlı bir ilerleme göstermeleri, bilişsel, sosyal ve dil becerilerinde artış olması, fiziksel gelişimlerinin de olumlu yönde farklılaşması, böylece yaşamın ilk yıllarında aile merkezli olarak verilen programlı ve sistematik bir destekle çocukların tüm kapasitelerinin ortaya çıkarılabilmesinde çok önemli rol oynamaktadır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Halkımız Ne İsterse Biz Onu Yapacağız..  
  Cami Görevlileri Çocuklarla Çevrimiçi Olarak ..  
  Normalleşme Sürecine Destek Çağrısı..  
  Sağlıklı Nesiller İçin “Yeşilay”..  
  Gazetemize Kutlama Mesajı..  
  İl Genel Meclisi Mart Ayı Toplantıları Devam ..  
  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi..  
  T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı..  
  İstinye Üniversitesi..  
  35 Yıldır Gücümüz Sizsiniz.....  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.