06 Ağustos 2020 - Perşembe / 13:07
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Tek Cümle, Tek Hedef…

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil Amasya Genelgesi’nin 101. yıl dönümü münasebetiyle Meclis Genel Kurul konuşması yaptı...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil Amasya Genelgesi’nin 101. yıl dönümü münasebetiyle Meclis Genel Kurul konuşması yaptı.

Karahocagil konuşmasında; Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindekiler bundan tam 101 yıl önce, tarih boyunca hür yaşamış milletimizin esarete zorlandığı, vatanının elinden alınmaya çalışıldığı bir dönemde, Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.

Samsun ve Havza’daki çalışmalarını bitirerek Amasyalıların yoğun daveti üzerine, 12 Haziran 1919 tarihinde Amasya’ya geldi.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Amasya’da karşılayan heyetin başında yer alan Müftü Hacı Hafız Tevfik Efendi; “Paşam! Bütün Amasya Emrinizdedir. Gazanız Mübarek olsun!” diyerek Amasya halkının, Mustafa Kemal Paşa’nın yanında yer aldıklarını kısa ve özlü bir şekilde ifade ediyordu.

Amasya bu bakımdan Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadelede halkın tam desteğini aldığı önemli bir şehirdir.

12 Haziran’da geldiği Amasya’dan 26 Haziran 1919 sabahı ayrılan Mustafa Kemal Paşa, 21 Haziran’ı 22 Haziran’a bağlayan gece, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi olan, Amasya Tamimi’ni hazırlamıştır.

Bu tamimle “vatanın bütünlüğü, milletin istiklali tehlikededir” uyarısı ile “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” inanç ve kararlılığı tüm dünyaya ilân edilmiş; milleti için yaşayan Mustafa Kemal Paşa’nın milletiyle kucaklaşması, milletiyle bütünleşmesi sağlanmıştır.

Milli mücadelenin ilk siyasi ve askeri kararlarının alındığı bir şehrin milletvekili olmanın gururu ile bu kutlu mücadeleyi başlatan ve zaferle taçlandıran Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bütün kurtuluş mücadelesi önderlerinin, şehit ve gazilerimizin aziz hâtırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Milli Mücadeleyi hazırlayan gerekçeleri içinde özümseyen ve bu yolda bütün değerleriyle ortaya çıkan Amasya, Cumhuriyetin kurulmasına kadar uzanan meşakkatli yola ilk katılan şehirdir.

Bu itibarla, övünç duymak, onurlanmak en fazla Amasyalıların hakkıdır. Biz onur duyuyoruz. Bu onuru, bizden öncekiler yaşadığı gibi bizlere de yaşattılar. Bizler de çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktararak yaşatacağız.

Her ilin tarihine yazılan önemli günleri vardır. Bu tarihler, ilin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik yönünü öne çıkarır. Bazı tarihler vardır ki, o ilin ismi ile bütünleşirler. Amasya için bu tarih, sayıdan öte sıfat olur. Tarihin “tarih” olarak kayıtlara geçirilişinde satır başı olur.

12 Haziran 1919 ile altı kalın çizgilerle belirlenebilecek bir başka tarih, kayıtlarda yoktur.

Belki de bu tarih, diğerlerinin önüne geçerken kendiliğinden değil de tarihimizin şeklini belirleyişindeki özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu tarih; bir milletin yeniden doğuşu, bir devletin kuruluşuna kadar uzanan bir galeridir.

Amasya’nın tarihi olaylar karşısında üstlendiği sayısız misyonu olmuştur. Hatırlanacağı gibi; Osmanlı sultanı Yıldırım Bayezid ile Moğol İmparatoru Timur Han’ın 1402’deki tutuştukları ve tarihimize Ankara Meydan Savaşı diye geçen büyük kapışma cihan devletini sarsmıştı.

Devlet parçalanmış, Osmanlı şehzadeleri arasında baş gösteren ayrışma Fetret Dönemi’ni yaşatmıştı.

Osmanlı birliğini yeniden sağlayabilmek için Amasya’ya davet edilen Çelebi Mehmed, Culüs Tepe’de, Amasyalıların coşkun tezahüratı eşliğinde karşılanmıştı. Bu davet ile dağılmakta olan Osmanlı Devleti’nin ikinci defa kuruluşu bu topraklar üzerinde olmuştur.

Neden bu açıklamaya ihtiyaç duydum.

Bu tarihten 500 yıl sonra, bir 12 Haziran günü yine aynı yerde Mustafa Kemal Paşa’nın karşılanmasının ardından gelen olaylarda benzerlikler vardır.

Zayıf düşen bir devletin, yeniden ayağa kaldırılmasında, Amasyalıların geleceği hissetmeleri vardır. Amasya’daki Culüs Tepe, her iki olayın, her iki var oluş heyecanının şahididir.

Yeni devletlerin kurulmasına şahit olan Amasyalılar tarihten gelen bu geleneği bir kere daha yaşamışlardır.

Osmanlının ikinci defa kuruluşuna zemin ve imkân hazırlayan Amasyalılar, Yeni Türk devletinin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna zemin hazırlayacak olan o ünlü “bağımsızlık beyannamesi”nin ilanına da bu topraklar üzerinde şahit olmuşlardır.

Tarihte “Şehzadeler Şehri” olarak bilinen Amasya’nın Anadolu’nun şanlı direnişine başlanacak yer olarak seçilmesi tam isabet idi. Çünkü Amasya’da 7500 yıllık bir tarihsel birikim vardı, bilim vardı, sanat vardı, coşku vardı ve sözün özü aranılan özelliklerin tümü vardı. Bu nedenle Mustafa Kemal gibi, attığı her adımı ölçerek, biçerek, cesaret ve bilinçle atan bir önderin Amasya’yı bilerek seçtiğine bütün kalbimle inanıyorum.

12 Haziran 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının gelişi ile başlayan çalışmalar semeresini vermiş ve 22 Haziran 1919’da Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğum Belgesi olarak gururla ve onurla anlattığımız demokrasinin tam tanımı olan “Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ifadesinin yer aldığı “AMASYA TAMİMİ” burada imzalanmıştır.

Birileri tarafından “Hasta adam” diye tanımlanan bir milletin, 22 Haziran 1919 sabahı bütün dünyaya karşı sesini yükselttiği günde bir cümle daha Amasya’nın kayalıklarında dalga dalga yayılmıştır.

“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

Tek cümle, tek hedef…

İşte kurtuluşun şekil ve detaylarının çizildiği belde…

Devletlerin yıkılıp, devletlerin kurulduğu bu topraklarda yeni bir bağımsızlık meşalesinin kıvılcımlarının çakıldığı il olmanın özelliği burada gizlidir.

Bunun için “Amasya ve 12 Haziran” adı altın harflerle, silinmemek üzere tarihimize yazılmıştır.

Bu inançla ve onurla, ruhunu gönlümüzde, sorumluluğunu omuzlarımızda taşıdığımız “Türkiye Cumhuriyeti” mizin doğduğu bu kentte görev yapmanın onuru ile nice 100 yıllar diliyor, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, Cumhuriyet için can veren şehitlerimize, gazilerimize ve Cumhuriyet yolunda emeği geçen herkese bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum.


ETİKETLER : TekCümleTekHedef…

Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Nefes Derneği Yüzleri Güldürdü..  
  Amasya İli Ekonomik Toplantısı Yapıldı..  
  İHH Amasya’da 250 Aileye Bayramlık Elbise Dağ..  
  Ağustos Ayının İlk Toplantısı Gerçekleşti..  
  Kayacık Köy Yolu Asfalt Yola Kavuştu..  
  Şehit Aileleri Ziyaret Edildi..  
  Emekli Albay Halil Aydınlı’yı Kaybettik..  
  Vali Masatlı’dan Kurban Bayramı Ziyaretleri..  
  Nefes Derneğine Bayramda 340 Kurban Bağışı Ya..  
  Amasya Bir Değeri Uğurladı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.