25 Eylül 2020 - Cuma / 04:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

"Koruma Amaçlı İmar Planı Turizmde Amasya’nın Geleceğini Kurtaran Plandır"

İçinde barındırdığı tarihi miras ile Türkiye’nin değil, Dünya’nın önemli kültür turizm merkezlerinden biri olmaya aday Amasya’nın geride bıraktığı tur..
Bu haber 10 yıl önce eklenmiş

Röportaj:Aydın PELİTLİ- Zeki KARADAYI

İçinde barındırdığı tarihi miras ile Türkiye’nin değil, Dünya’nın önemli kültür turizm merkezlerinden biri olmaya aday Amasya’nın geride bıraktığı turizm sezonuna arzuladığı hedeflere ne kadar yaklaştığını değerlendirmek amacı ile turizm işletmeleri, Belediye Başkanı ile gerçekleştirdiğimiz yazı dizisinin son halkası Kültür ve Turizm il Müdürü ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Reklamdan uzak, ilin kaybettiği yılların telafisi için büyük bir gayret içerisinde olan Ahmet KAYA, kültür turizminde yurt içindeki Beypazarı, Safranbolu, Kapadokya gibi merkezlerinin yakaladığı tanıtım atağının 30 yıl gerisinden geldiklerini, bu açığı kapatmak için gerçekleştirilen Marka Kent Eylem planında hedef alınan projelerin tek, tek hayata geçirilmesinden mutluluk duyduğunu, ilde ağırlanan turist sayısında artış yakaladıklarını, alacakları çok yol olduğunu, koruma amaçlı imar planının olurunu aldıklarını, tek hedeflerinin Amasya’yı ÜNESCO Dünya mirası alan içine almak olduğunu, bu gerçekleştiği anda hedeflenen turizm patlamasının yaşanacağını belirterek gerçekleştirdiğimiz söyleşide şu açıklamalarda bulundu.

AMASYA

Kültür, tarih şehri. Kurucular şehri. Osmanlının, TÜRKİYE Cumhuriyetinin bu şehirde temelleri atılmış. Öyle bir şehir ki medeniyet ve kültürlerin yaşamasında hep başrolü oynamış. Öyle bir şehir ki aynı fotoğraf karesinde 4-5 medeniyeti yakalayabilirsiniz. Böyle bir şehir dünyada yok. Bu şehrin layık olduğu yere taşınması yolunda çalışıyoruz.

İLK İŞİMİZ

2007 yılı şubat ayında göreve başladım. İlk iş olarak elimizdeki imkanların ne olduğunu, neler yapıldığını, neler yapılacağını, nelerin eksik, nelere ihtiyaç var bunu 6 aylık bir çalışma sonu ortaya çıkardık.2008  yılında Amasya’nın marka kent olmaya aday 15 il arasına alınması ile marka kent eylem planı hazırlıklarına başladık. Bu plan yapışırken ilk 6 aylık çalışmamız planımıza ışık tutarak yol haritası oldu.84 gerçekleştirilecek projemiz marka kent eylem planı içinde yer aldı ve bakanlıkça uygun görüldü. Planı 4 ana başlık altında gerçekleştirdik. 1- Alt yapı 2- Üst yapı 3-Tanıtım 4- Eğitim. İldeki turizmin içinde yer alan tüm resmi, sivil toplum örgütü ve turizmcilerden oluşan turizm adına söz söyleyecek herkesin yer aldığı marka kent eylem komitesini oluşturduk. Burada en önemli olan turizm işletmelerinin bu işin içine aktif olarak girip, bizimle beraber tüm fuarlara katılmasıdır. Çünkü yapılan tüm tanıtım hizmetlerinin sonunda bağlantıyı onlar gerçekleştirecek. Biz ilimizi tanıtıp arz oluşturuyoruz, kontrat yapımı onlara ait. Yavaş, yavaş bu zincirin içine aldığımız işletmeler bizlerle beraber katıldıkları fuarlarda bağlantıları gerçekleştirmeye başladılar. Biz katıldığımız fuarlar öncesi tüm otel ve turizm acentelerine gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz.

MARKA KENT EYLEM PLANI

Bu planın içine Yalı Boyu evleri, Bimarhane, Ferhat Su Kanalı, Kralkaya Mezarları, Amasya evleri, Yedikır, Boraboy gölleri gibi turizm çekim alanları oluşturma hedefini aldık. Cumhuriyetin kuruluşunda önemli yer tutan bir il olmamız nedeni ile Milli Mücadele Müzesi ile ayrı bir çekim noktası olmayı hedefliyoruz. Sanat köyleri kurulması yönünde çalışmalarımız var. Çünkü gelen ve gelecek turistlerden doğal ortamda bir yaşam, meyveyi dalından koparmak, toprağı işlemek vb. talepler var. Bu proje için en uygun alanlar şu anda ziyaret ve yenice kasabaları. Çalışmalarımız sürüyor. Turizm çeşitleniyor, yeni alanlara kayıyor. Biz tarihi, kültürü doğal yapısı ve güzellikler ile bunların tümünü gerçekleştirecek bir coğrafya içindeyiz. Amasya karavan turizm haritası içine girdi. İlk misafirlerimizi Amasya Belediyesinin büyük katkıları ile milli hakimiyet parkında ağırladık. Park alanımız beğeni kazandı ve AMASYA artık karavan turizminden de gerekli payı alacak.

Yer altı kültür varlıklarını ortaya çıkarmak amacı ile arkeolojik kazılara başladık. 2008 yılına kadar sadece kurtarma kazıları yapılmış. Biz bu kazılar için üniversitelere müracaat ettik, İstanbul Üniversitesinden Dç. Dr. Şevket Dönmez ve ekibi kabul etti. Oluz höyükte kazılara başladı ve 4 yıl bitti. Gözlek İ.Ö. Okulu Hitit Araştırma merkezi olarak İstanbul Üniversitesine tahsis edildi. Bu binaya ek yapılacak prefabrik konutlarla burada ortaya çıkarılan eserlerin çalışmaları yapılacak. Elde edilen tüm eserleri kitap haline getirdik. Yine ayrı bir ekip tarafından Harşena kalesi, kızlar sarayı bölgesi bilime arkeolojik kazılar 2 yıldır sürüyor ve Osmanlı sokak dokusu, Bizans ve roma dönemine ait önemli bulgulara ulaştık.

Ferhat su kanalı Belediyemizin çalışmaları ile düzenlenip turizmin hizmetine açılacak. 14 şubat sevgililer gününü burada kutlanması ile ilgili planlarımı var.

En önemli sorun Doğantepe bölgesi. Tarihi, kültürel varlıkları ile önemli bir bölge. Buranın yerleşim alanından kurtarılması için projelerimiz var. Oluz höyük ile Doğantepe birleştiğinde AMASYA tarihine yön verecek önemli bulgularda ortaya çıkacaktır.

Kalenin giriş kapısı olan istasyon mahallesindeki surlar restore edilecek. Cilanbolu’nun restorasyonu yapılacak.Zindan tüneli içinde proje hazır. Burası kültür sanat evi ile birleşiyor, izin alınırsa bu gerçekleştirilecek.

Hatuniye mahallesi, kral kaya mezarları çevresinde büyük ihtiyaç olan tuvalet yapım yerleri için çalışmalarımız sürüyor.Şehir merkezindeki binaların tarih dokuya uydurulması için çalışmalar sürüyor. Üçler ilköğretim okulundan, Gazimihal pastanesine kadar bu gerçekleşti. Anıta kadar olan resmi ve özel binalarda gerekli çalışma ve projeler sürüyor.Burada öncelikle resmi binalar bitmeli ki yol gösterici olsun.

Dünya Unesko mirasına müracaat için koruma amaçlı imar planı gerekiyordu, belediyemizin büyük çabaları ile gerçekleşti. Şimdi müracaatımızı yapacağız. Müracaat eden ilk il olacağız. KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI TURİZMDE AMASYANIN GELECEĞİNİ KURTARAN PROJEDİR. Bu gerçekleştiğinde turizmde hedeflenen sayıyı mutlaka yakalayacağız.

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Turizmde sokak sağlıklaştırma çok önemli ve bizde çok önemsiyoruz. Hazeranlar sokağı, dere mahalle, Taşhan çevresi, kocacık çarşısı,semaverciler sokağı, bedesten, tarihi köprülerin restorasyonu, yalı boyu evlerinden betonarme olanlara cephe giydirmesi bu çalışmanın içerisinde bulunuyor. İlk olarak sofular sokaktan başlıyoruz. Burada 1, 5 yıl süren proje çalışması sona erdi.62 evin sokağ bakan cephesi yeniden yapacağız. 2 hedef Herkis mahallesi. Burayı yöresel ürünlerin satıldığı alışveriş mekanlarına dönüştürmeyi düşünüyoruz.

KALE IŞIKLANDIRILMASI

2 yıldır uğraşıyoruz. Kuruldan projesi çıktı.Yaklaşık maliyetten sonra ihalesi yapılacak.Kalenin tümü aydınlatılacak. Hedef 2012 de bitirmek.İl özel idaresince gerçekleştirilecek bu projeye ek kaynaklar arayışı içindeyiz. Bu konuda OKA ya proje sunulacak.

Minyatür Amasya maketini gerçekleştirdik ve büyük bir beğeni ile ziyaret ediliyor. Burasını ayrıca bir infermason bürosu olarak’ta kullanıyoruz.

Saray düzü kışlası içerisinde milli mücadele müzesi açıldı. Çok az bir eksiği var.

Bimarhane içerisinde Sabuncuoğlu Şerefettin tarihi tıp müzesi gerçekleştirilecek. Ziyaret Gölet’inin turizme kazandırılması için belediye ile çalışmalarımız sürüyor.

KIZLAR SARAYI

 Yıkık dökük bu alanın il özel idaresine devri gerçekleşti. Projesi hazırlanıp, kuruldan onayı çıktı. İhale edildi, onarımı yapılıyor. Bittiğinde ya il özel idaresi çalıştıracak, yada kiraya verilecek. Kaleye çıkan insanlar dinlenip, bir bardak çay içebilecek, su ihtiyaçlarını giderebilecek.  Unutulan veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmak amacı ile halk eğitim müdürlüğü ile ortak çalışmalarımız sürüyor. Bunlarda en önemlilerinden biri Yassıçal dokumasıdır.

İl içi tanıtım levhalarının tamamını yeniledik.Belediye ile işbirliği içerisinde tabelaların Türkçeleştirilmesi çalışmaları sürüyor. Yalı boyundaki turizm merkezlerinin tabelalarının da tarihi dokuya uygun güzellikte ve tek tip olması yönünde çalışıyoruz. HATUNİYE MAHALLESİNDE HERŞEY ÖRNEK OLMALI.

Turizmde talep olan yeme, içme, eğlence merkezleri oluşturmak istiyoruz.

HEDEF ÜLKELER

Hedef ülkeleri tespit ettik. İngilizce, Almanca, Japonca, Korece, Yunanca, İspanyolca tanıtım cd leri hazırladık. Şehir rehberlerini de bu dillere bastırdık. İnternet ortamında Amasya tanıtımları yapılıyor. YKHB BİRLİĞİİN hazırladığı sanal müzeyi il müdürlüğümüz sitesine link olarak ekleyeceğiz. Ne kadar kullanabilirsek o kadar tanıtım. Bilbortlarda, şehirler arsı yollarda.Ayrıca 81 ilde Amasya tanıtım günleri düzenlemek istiyoruz. İlk olarak Tokat, Çorumda gerçekleştireceğiz. Hedef ise İzmir ve çevre iller. Buralarda 2-3 gün ilimizi tanıtma istiyoruz. Ayrıca İzmir ve çevre illerden medya mensuplarını ilimizde ağırlamak istiyoruz.

TANITIM EN ÖN SIRADA

Amasya’ya kültür turizmini öne çıkaran ülkeler gelir. Bu gerçekten yola çıkarak Tanıtım genel müdürlüğünden kültür turizmine önem veren ülkeleri araştırdık. Koreli, Japon, İspanyol, Alman, Polonyalıların geldiğini gördük. Buradaki fuarlara katılmayı hedefledik. Enson JATA fuarında 15 bine yakın ilimizin dokümanını dağıtıp, tanıtım yaptık. Güney Kore turizm acentelerini ilimiz davet edip ağırladık Bunun sonucu seyahat acenteleri dergilerinde kapak Amasya oldu. 2 sayfa El yazması KURANI Kerime ayrıldı. Ve dergide tam 16 sayfa Amasya’ya yer ayrıldı. Bu  dergideki Türkiye haritası, Türk Bayrağı, Ankara ve Amasya olan sayfa ilimize verilen önemi vurguluyor.Ayrıca 12 ayrı gazetede sayfalarca ilimizin tanıtımı yapıldı.Katar havayollarınca Merkez AMASYA OLAN TURLAR BAŞLATILDI. Geçen Japon prensinin doğum gününe davet edilen 3 il Kültür ve Turizm müdüründen biri de Amasya oldu. Bu turizm adına önemli bir gelişmedir.

BİR RESME 32 OTOBÜS TURİST

2008 yılında ilimize gelen Polonyalı bir çocuk Madenüs köprüsünden Yalı boyu evlerinin resmini çekiyor ve ülkesinde bu resimle bir yarışmaya girip 2. oluyor. Sırf bu resmi gören 32 otobüs Polonyalı bu yaz ilimizi ziyaret etti. Sayın valimizin himayesinde yürütülen 65 bin dev öğrenci projesinde ilk defa bir ilin televizyonlarda reklamı yapıldı ve bu reklam sonucu hemen 10 otobüs ilimizi ziyarete geldi ve devamı gelecektir.

KÜLTÜR ENVANTERİ

İlimizdeki tüm kültür envanterlerini içeren bir kitap yayınladık. Hepsini kayıt altına aldık. Ayrıca Amasya’da unutulmaya yüz tutan çocuk oyunlarını il çapında yapacağımız büyük bir araştırma ile kitap haline getirip okullarımızın hizmetine sunacağız.

RESMİ VERİLER

Biz turist sayısını müzemizi ziyaret edenlerden tespit ediyoruz ve tamamı resmi verilerdir.2006 YILINDAKİ İLİMİZDEKİ ZİYARETÇİ SAYISI 159 bin iken, 2010 yılı ilk dokuz ayında 225 bin rakamına ulaştık. Konaklamada geçen yıla göre 10 bin artışla 66 bin kişiye ulaştık.Bu artış otellerimizin elini taşın altına sokup, iyi bir istikrarlı fiyat uygulaması ile oldu. Yabancı ziyaretçi sayımız 2006 yılına göre yüzdeyüz artarak 10 bin civarına yaklaştı. Hedef Güney Kore ve Japonya. 2012-2013 yılında bu patlamayı ilimizde yaşayacağız.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İlk Teneffüste Dağıtıldı..  
  Başkan Sarı’ya, Atatürk İlkokulundan Ziyaret..  
  OSB Müteşebbis Heyeti Toplandı..  
  17. İmam Hatipliler Kurultayı Online Yapıldı..  
  Korona Denetimi Yapıldı..  
  Kargı: Ses Getirecek Bir Yönetim Anlayışı Ser..  
  Gece Gündüz Korona Denetimi..  
  Açlık Sınırı 2 Bin 455 Lira Oldu..  
  Vali Masatlı’dan Önemli Açıklama..  
  MHP Merkez İlçeden Masatlı’ya Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.