24 Ekim 2020 - Cumartesi / 06:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Cami’de Gönüller İlimle Aydınlanır

İl Müftüsü Durmuş Ayvaz 1-7 Ekim Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle şu açıklamayı yaptı; İlk emri “Yaratan Rabbinin adıyla oku” ..
Bu haber 3 hafta önce eklenmiş

İl Müftüsü Durmuş Ayvaz 1-7 Ekim Cami ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle şu açıklamayı yaptı; İlk emri “Yaratan Rabbinin adıyla oku” olan dinimizin müminleri günde beş vakit bir araya toplayan mekanı olan camilerimiz, tarih boyunca mihrabı minberi ve kürsüsüyle ilim ve hikmet beşiği olmuştur.

Camilerde kurulan ders halkaları, her yaştan ve seviyeden insana hitap eden cami sohbetleri ve hutbelerimiz, islam ilim geleneğinin temelini oluşturur. Camiye gelen gönüller ilimle aydınlanır, irfanla ihya olur.

Allah Rasulü ilk harcı camiye koymuş ve bu camii hem ibadet mekanı hem de mektep işlevi görmüştü. Ashab-ı suffe başta olmak üzere ilme meraklı, irfana susamış nice insan bu mescitte nübüvvet pınarından kana kana içmiş, ilimle, ihlasla ve teslimiyetle bedevi toplum adeta medenileşmişti. Rabbimiz  kendisinden hakkıyla korkan kullarının ehli ilim olduğunu beyan buyurmuş, (Fatır,28) efendimiz de ilim meclislerini daima başka meclislere tercih etmiştir

Medeniyetler tarihinde cehalet ve bilgisizlik, toplumların düçar olduğu zorlu süreçlerin en önemli sebebi  olagelmiştir. Hakk ve hakikatin uzağına savrulmamak, toplumsal bozulma ve duyarsızlıklara mani olmak için camilerimizin, yaygın eğitim kurumu olma fonksiyonunu gözetmek, ilim ve ibadet arasındaki hassas dengeyi muhafaza etmek zorundayız.. Zira ilmi ibadetten kopararak hukukuna ve hikmetine vakıf olmadan taassupla ibadete sarılmak insanı kemale ulaştırmaz. Cehalet ve taassubun giderilmesi, hakk ve batılın tefrik edilmesi, gönüllerin arınması, nefislerin ıslahı ve toplumun güçlenmesi camilerimizi tekrar hayatın kalbine ve şehrin merkezine taşıyabildiğimizde gerçekleşebilir.

Başkanlığımız 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle toplumumuzun camii ile bağını güçlü ve derin kılmak, bu vesileyle insanımızın ve medeniyetimizin irtifasına vesile olacak bazı etkinlikler planlamaktadır. Gün geçtikçe tenhalaşan, sadece ibadete tahsis edilen camilerimizin yeniden canlandırmak ve inanç, ilim ve ibadet sacayağının tesisindeki hayati rolünü tazelemek durumundayız. İnsanımızı camii ile, Kur’anla, ilim meclisleriyle, hakikatı öğrenmenin tadı ve secdenin müthiş lezzetiyle buluşturmak bütün din görevlilerimizin en önemli gayesi olmalı.

Bu vesileyle mihrap, minber ve kürsü görevini en güzel şekilde deruhte etmeye gayret sarf eden, ilmi, irfanı ve yaşantısı ile topluma örnek olan din gönüllüsü kardeşlerimin haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Mevla’dan rahmet niyaz ediyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Suluova Şeker Fabrikasında İncelemelerde Bulu..  
  Sarı: 101. Yılı Kutlu Olsun..  
  Faaliyetler, Yatırımlar ve Sorunlar Görüşüldü..  
  Salgınla Mücadele Tedbirlerini Yerinde Denetl..  
  YEDAŞ'tan 'Sınıf Tam Öğretmenim' kampanyasına..  
  Diyanet Sen Şubesinden Gazetemize Ziyaret..  
  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı..  
  Başkan Sarı’ya Karsan Köyü Derneğinden Ziyare..  
  Başkan Sarı’dan Kutlama Mesajı..  
  Sarı, Genç Çiftin Nişan Yüzüklerini Taktı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.