16 Ocak 2021 - Cumartesi / 15:18
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Çocuk Hakları Gününü Kutlarız

Amasya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Amasya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Dünya çocuklarının haklarının teminat altına alındığı Çocuk Hakları Sözleşmesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabulünün 31. Yıl dönümünde bütün çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününü kutlarız.

Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen sözleşme aynı zamanda ülkeler tarafından en fazla imzalanan ve kabul edilen sözleşme özelliği taşımaktadır.

Sözleşme; çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılıma ilişkin tüm hakların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün çocuklara eşit olarak tanınması ilkesini getirmiştir. Sözleşmenin bir diğer önemli temel ilkesi çocuğun yüksek yararı ilkesidir.

Bu ilkeye rağmen dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan pandemi döneminde bu salgından en çok etkilenen yine çocuklar olmuştur. Alınan tedbirler nedeniyle örgün eğitime ara verilmesi, sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle psikolojik desteğe olan ihtiyaçları en üst seviyeye gelmiştir.

Uzaktan eğitim için alınan kararlar sağlıklı biçimde uygulanamamaktadır. İnternet alt yapısının yetersiz oluşu bunun en önemli etkenidir. Birçok köye henüz internet sağlanmamıştır. Bunun yanı sıra alt yapı mevcut olsa dahi ekonomik sıkıntılar nedeniyle internet hizmetini satın almaya gücü yetmeyecek birçok aile bulunmaktadır. Pandemi nedeniyle çocukların zarar görmesinin önüne geçilmesi için her türlü tedbir alınmalıdır; ancak bu tedbirlerin etkin uygulanması da gerekmekte, çocukların eğitim hakkı zedelenmeden bu süreç devam ettirilmelidir.

Aile ve ev içi şiddetin bu dönemde arttığı gözlemlenmekte ve şiddet mağduru olarak karşımıza yine çocuklar ve kadınlar çıkmaktadır.

Çocukların okulla, öğretmen ve arkadaşlarıyla fiziksel bağının kopması aile içi şiddetin görünürlüğünü de azaltmaktadır.

Örgün eğitime kısa bir süre de olsa başlanmış, ancak yine bu dönemde de devlet okullarında yine alt yapı yetersizliği ortaya çıkmıştır. Sosyal mesafenin korunarak yapılması hedeflenen dersler için ne derslikler ne de okullar yeterli sayıdadır.

Tüm bu sorunların çözümü için, çocuk odaklı bir yaklaşımla tedbirler tekrar gözden geçirilmeli, çocuğun sağlık hakkı ve eğitim hakkı başta olmak üzere sözleşme ve iç hukuk düzenlemeleriyle belirlenmiş olan tüm hakları titizlikle korunmalıdır.

Yakın zamanda yaşanmış olan deprem felaketinde zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş osun dileklerimizi sunuyoruz. Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde dahi görsel basın ve sosyal medyada yapılan haberlerin, çocukların fotoğraflarının kimlikleri belli olacak şekilde yapılması apaçık bir hak ihlalidir. Hepimize derin acılar yaşatmış olan deprem felaketi sonrasında paylaşılan bu görüntü ve haberler çocukların unutulma hakkını ihlal etmekte, maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkını elinden almaktadır. Bu haberlerin toplumda yaratacağı hiçbir “etki ve yarar” çocukların menfaatlerinden üstün değildir. Bu fotoğrafların kamuya hiçbir yararı olmadığı da açıktır. Bu tür haber ve paylaşımlar basının duyarsızlığı neticesinde ortaya çıkmış özel hayatın gizliliğini ihlal eden türden paylaşımlardır. Travmaya uğrayan çocuklar açısından bu kareler, hayatının herhangi bir döneminde travmayı hatırlatıcı ve rahatsız edici görüntüler olarak karşısına çıkabilir. Bu bağlamda çocukları konu alan haber ve paylaşımların ayrı bir denetime tabi tutulması ve hak ihlali barındıran içeriklerin yayınlanmasının ve yayılmasının önüne geçilmesi büyük önem arz etmektedir.

Çocuk haklarına ilişkin sorunlardan ve yıllardır mücadele vermemize rağmen hala artarak devam etmekte olan çocuk istismarı ve çocuk gelinler sorunu üzerinde özellikle durulmalı ve çocuk evliliklerine yönelik normalleştirme söylemlerinin önüne geçilmelidir. Bu konuya ilişkin “sözde” çözüm olarak getirilmeye çalışılan ve çocuk evliliklerinin önünü açan her türlü düzenleme ve teklifin sonuna kadar karşısındayız.

Suça Sürüklenen Çocuklar ve çocuk tutukluluğu halen en önemli sorunlardan biridir.  Çok fazla çocuk hakkında adli süreç işletilmekte, tutuklama kararı verilmektedir. Çocuklar hakkında koruyucu ve destekleyici tedbirler uygulanarak sorunun çözümü noktasında destek olunması veya önleyici tedbirler ile suç işlemelerinin önüne geçilmesi konusunda büyük eksiklikler bulunmaktadır.

Amasya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle çocuk haklarının gelişimi sürecinde ve ilgili her konuda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi, çocuklarımızın her türlü hak ihlalinden uzak uygun sağlık ve eğitim koşullarında gelişimlerini sürdürebilmeleri için çaba göstereceğimizi bildirerek bütün çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Gününü kutlarız.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin kabulünün otuz birinci yılında ihmal ve istismarın son bulduğu, çocukların mutluluk, sevgi ve anlayış içinde büyüdüğü bir dünya diliyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Canlı Yayın Konuğu Başkan Sarı’ydı..  
  Masatlı Çifti Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu..  
  Fizibilite ve Etüt’te Sona Yaklaşıldı..  
  Hamamözü’nde Kalkınma ve Üretim Kooperatifi K..  
  Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri, Yer ve Güzer..  
  Düziçi Belediye Başkanlığı..  
  Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordina..  
  Sinop Boyabat Milli Emlak Şefliği..  
  Aksiyon Dolu Bir Yıl Geçirdiler..  
  Yeniköy Mahalle Sakinlerinden Başkan Sarı’ya ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.