04 Mart 2021 - Perşembe / 02:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kişisel Veri İşleme Envanteri Hazırlama Eğitimi Verildi

Amasya Üniversitesi Kişisel Verileri Koruma Komisyonu tarafından Rektörlük Konferans salonunda 6698 sayılı "Kişisel Verileri Koruma ..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Kişisel Verileri Koruma Komisyonu tarafından Rektörlük Konferans salonunda 6698 sayılı "Kişisel Verileri Koruma Kanunu" kapsamında kurum olarak atılması gereken adımlar ve yapılacak çalışmalar hakkında kurum çalışanlarına bilgilendirme eğitimi yapıldı.

Eğitim kurum iç denetçisi Erkan Güneş ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Metin Taşkın tarafından verildi.

Yapılan toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Duran Çuhadar, Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve komisyonlarda görev alan personellerimiz katıldı.

İç Denetçi Erkan Güneş tarafından; Kişisel verileri işleyen veri sorumlularının, veri işlemeye başlamadan önce ‘Veri Sorumluları Siciline’ kaydolmak zorunda olduğu, bununla birlikte veri sorumluları sicili hakkında yönetmelik uyarınca veri sorumluları siciline kaydolmak zorunda olan veri sorumlularına kişisel veri işleme envanteri hazırlama yükümlülüğü getirildiğine değinilmiştir. Veri Sorumluları Sicili Hakkında Yönetmeliğin 5’inci maddesinin birinci fıkrasının ‘ç’ bendi uyarınca “Sicile kayıtla yükümlü olan veri sorumluları, Kişisel Veri İşleme Envanteri hazırlamakla yükümlüdür. Sicil başvurularında sicile açıklanacak bilgiler Kişisel Veri İşleme Envanterine dayalı olarak hazırlanır” denildiğinden kurumumuz tarafından hazırlanacak olan veri envanteri hakkında birimlerimizin envanter hazırlarken dikkat etmesi gereken hususlara da yer verildi.

Eğitimde, Kişisel Veri İşleme Envanterinin ne olduğu ve Kişisel Veri İşleme Envanteri Hazırlama aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Kişisel Veri İşleme Envanteri; Yönetmeliğin 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının ‘h’ bendinde Veri sorumlularının iş süreçlerine bağlı olarak gerçekleştirmekte oldukları kişisel veri işleme faaliyetlerini; kişisel veri işleme amaçları ve hukuki sebebi, veri kategorisi, aktarılan alıcı grubu ve veri konusu kişi grubuyla ilişkilendirerek oluşturdukları ve kişisel verilerin işlendikleri amaçlar için gerekli olan azami muhafaza edilme süresini, yabancı ülkelere aktarımı öngörülen kişisel verileri ve veri güvenliğine ilişkin alınan tedbirleri açıklayarak detaylandırdıkları envanter olarak tanımlandığı belirtildi.

Bilgi İşlem Daire Başkanı Metin Taşkın tarafından ise öncelikle Kişisel Veri İşleme Envanteri hazırlanırken fiziksel ve elektronik ortamda işlenen tüm kişisel verilerin analizinin yapılması gerektiği, kişisel verilerin işlenme aşamalarının tek tek tespit edilmesi ve kişisel verilerin akış şemalarının oluşturularak envanterin ortaya çıkarılması gerektiği üzerinde duruldu.

Eğitimin son bölümünde ise “Kişisel veri güvenliği” ve "Kişisel Verilerin Silinmesi, Yok Edilmesi veya Anonim Hale Getirilmesi” gibi konularında bilgiler verilerek kurumumuzun 31 Mart 2021 tarihine kadar VERBİS sistemine kaydolması gerektiği belirtilerek eğitim tamamlandı.



Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  35 Yıldır Gücümüz Sizsiniz.....  
  İl Genel Meclisi Mart Ayı İkinci Toplantısı Y..  
  Yeşilay Haftası Kutlama Mesajı..  
  28 Şubat’ı Unutturmayacağız..  
  İhtiyaç Duyan Herkesin Yanında Olacağız..  
  Webinar Düzenlendi..  
  Camcı: 28 Şubat, Tarihimize Geçmiş Kara Bir L..  
  Gebze Teknik Üniversitesi..  
  Çukurova Kalkınma Ajansı..  
  Gelir İdaresi Başkanlığı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.