04 Mart 2021 - Perşembe / 02:34
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kamu Yatırımları Değerlendirildi

İlimizde 2020 yılı kamu yatırımları toplam 447 adet olup %60 nakdi, %83 fiziki gerçekleşme sağlandı. Projelerin toplam tutarı 3,5 Milyar TL, toplam ha..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

İlimizde 2020 yılı kamu yatırımları toplam 447 adet olup %60 nakdi, %83 fiziki gerçekleşme sağlandı. Projelerin toplam tutarı 3,5 Milyar TL, toplam harcanan 2,1 Milyar TL’dir.

İlimizde yapılan kamu yatırımlarının değerlendirildiği 2021 yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Masatlı’nın Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda Amasya Belediyesi ve Amasya Üniversitesi temsilcilerinin yanı sıra Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ile kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İlimizde yapılan kamu yatırımlarının genel değerlendirmesini yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Toplantımızın amacı sürdürülen projeler hakkında bilgi alınması ve ihtiyaç duyulan alanlarda gerekli koordinasyonun sağlanmasıdır.

İlimizde 2020 yılı sonu itibarıyla yatırımcı bölge ve il müdürlükleri ile belediyelere ait kamu yatırımları; Tarım sektöründe 119 adet (Toplam proje tutarı: 977 Milyon TL), Ulaştırma-Haberleşme sektöründe 97 adet (Toplam proje tutarı 2 Milyar TL), Eğitim sektöründe 89 adet (Toplam proje tutarı 305 Milyon TL), Enerji sektöründe 5 adet (Toplam proje tutarı: 34 Milyon TL), Sağlık sektöründe 8 adet (Toplam proje tutarı:  26 Milyon TL), Turizm sektöründe 2 adet (Toplam proje tutarı: 2 Milyon TL), İmalat sektöründe 1 adet (Toplam proje tutarı: 2 Milyon TL), Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe 126 adet  (Toplam proje tutarı: 170 Milyon TL) olmak üzere toplam 447 adettir.

Projelerin toplam tutarı 3,5 Milyar TL, toplam harcama tutarı 2,1 Milyar TL’dir.  2020 yılı ödeneği 752 Milyon TL olup bu ödenekten 550 Milyon TL harcanmıştır. Projelerde %60 nakdi, %83 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu projelerden; 319 adedi tamamlanmıştır. 98 adedi devam etmekte, 15 adedi ihale aşamasında, 14 adedine başlanamamış, 1 adet proje ise tasfiye edilmiştir. 447 adet projenin; 48 adedi ise (123 Milyon TL’lik kısmı) Amasya Belediyesi ile ilçe ve belde belediyelerine aittir.

İlimiz yatırımcı kurumlarının devam eden projeleriyle, bu yıl başlanacak projelerde kurumlar arası işbirliğinin arttırılarak, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması büyük önem taşımaktadır. İl Koordinasyon Kurulu Toplantıları ayrıca İçişleri Bakanlığımız tarafından geliştirilen İl Yatırım Takip Sistemi aracılığıyla da takip edilmektedir. İlgili kamu kurumlarımıza bu sisteme yatırımlarını girebilmeleri için gerekli yetkiler verilmiş olup, bu sayede projelerin anlık takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bugünde yatırımcı kurum ve kuruluşların temsilcilerinden gerek 2020 yılı sonu itibariyle tamamladıkları çalışmaları gerekse 2021 yılında geçekleştirecekleri yeni projeler hakkında bilgiler alacağız.

2020 yılı hepimizin malumu olduğu üzere salgın hastalıkla ve çeşitli afetlerle geçti. Buna rağmen ülkemiz her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde tüm dünyaya örnek olan pek çok çalışmaya ve yardıma imza atmıştır. 2021 yılının daha güzel geçmesi için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimiz gerekli planlamaları yapmış durumdadır. Burada hepimiz bir kamu görevi icra ediyoruz. Üzerimize aldığımız bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirerek, bizden sonra gelen arkadaşlarımıza devretmek gibi bir mükellefiyetimiz var. Hepimiz bu anlayışla ‘halka hizmeti, hakka hizmet bilerek’ görev yapmalı ve ülkemizin daha müreffeh yarınlara ulaşması için gayret göstermeliyiz. Hepinize katkılarınızdan ötürü teşekkür ediyor, 2021 yılının İlimize ve ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.”

Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından yatırımcı kurum ve kuruluşların yetkilileri tarafından sürdürdükleri projelere ilişkin sunumlar yapılarak, kurul üyelerinin soruları cevaplandırıldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  35 Yıldır Gücümüz Sizsiniz.....  
  İl Genel Meclisi Mart Ayı İkinci Toplantısı Y..  
  Yeşilay Haftası Kutlama Mesajı..  
  28 Şubat’ı Unutturmayacağız..  
  İhtiyaç Duyan Herkesin Yanında Olacağız..  
  Webinar Düzenlendi..  
  Camcı: 28 Şubat, Tarihimize Geçmiş Kara Bir L..  
  Gebze Teknik Üniversitesi..  
  Çukurova Kalkınma Ajansı..  
  Gelir İdaresi Başkanlığı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.