11 Nisan 2021 - Pazar / 09:12
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Sıfır Atık Belgesi Aldı

Hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Seviye “Sıfır Atık Be..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Seviye “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanlığın vizyon projeleri arasında yer alan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Seviye “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Gerçekleştirilen Toplantıya Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Apaydın, Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Burçin Şenol Şeker, Dr. Öğr. Üyesi Okan Murat Dede ile idari personeller katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Apaydın ile Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan, Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Burçin Şenol Şeker ile Dr. Öğr. Üyesi Okan Murat Dede’ye Temel Seviye Sıfır Atık Belgesini teslim etti.

Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Burçin Şenol Şeker konuşmasında; "Kaynakların verimli kullanılmasında hiç şüphe yok ki atıkların doğru bir şekilde bertaraf edilmesi ve uygun olanlarının gerekli işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılabilir hale getirilebilmelerini sağlamak son derece önemlidir. Eğitim öğretim kurumlarından biri olan üniversiteler de bu konuda yüksek duyarlılık göstermeli, toplumlara örnek çalışmalara imza atmalıdır. Bizler de Mimarlık Fakültesi olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Okan Murat Dede ise; “Gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak adına tüm bireylere önemli sorumluluklar düştüğünü hatırlatırken, dünya nüfusunun hızla artmaya devam ettiği bu zamanlarda kısıtlı kaynakların doğru kullanılmaması ileride dünya genelinde birçok olumsuz durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden önlemlerimizi bugünden almalı, gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmalıyız” dedi.

Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin Alpaslan ise “Sıfır Atık Belgesi Atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan hedef doğrultusunda yapılan çalışmaların belirlenen hedeflere ulaşılması sonucu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri yetkinliğinde ilgili kurumlara tahsis edilen ve 5 yıl süreyle geçerliliği bulunan bir belgedir. Bizlerde üniversitemizin tüm birimlerinde bu belgeyi almaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Apaydın yaptığı değerlendirmede, dünyanın hızlıca tüketim toplumu olmaya doğru gittiğini belirterek şunları kaydetti: “Artık dünyada bütün endüstri kuruluşları ve üniversiteler, dünyayı ve geleceği korumakla ilgili atığı azaltma çabası içinde. Amasya Üniversitesi de bununla ilgili bütün altyapısını oluşturarak, tüm kaynaklarımızı optimum seviyede kullanarak, atığı minimize etme ve sıfır atığa doğru gidişle ilgili bir çalışmalarını devam ettirmektedir” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.