18 Ekim 2021 - Pazartesi / 20:13
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İstiklal İlanıdır

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez TBMM genel kurulunda gündem dışı söz alarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya ..
Bu haber 3 ay önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez TBMM genel kurulunda gündem dışı söz alarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya teşriflerinin 102. yıldönümü hakkında konuşma yaptı.

Çilez konuşmasında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Amasya’ya gelişinin ve Amasya tamiminin yayınlanışının 102. Yılında sizlerin huzuruna gelmiş bulunmaktayım.

İstiklale giden yolun ilk adımını Samsun’a atan Atatürk ve arkadaşları Samsun’da İngiliz baskısından dolayı fazla kalamamış ve havzaya geçmişlerdir.

25 Mayıs 11 Haziran arası Havza’da kalan Atatürk ve arkadaşları daha güvenli iç bölgelere geçerek, kurtuluş için milleti organize etmek üzere Amasya’ya gelmek istemişlerdir.

Amasya Müftüsü Hacı Tevfik efendiye gönderdikleri telgrafla halkın durumunu sorarlar.

Hacı Tevfik Efendi cevabi telgrafında “Amasya halkı vatan, din ve devlet yolunda mücadele edenleri bağrına basmakla müftehir olacaktır” diyerek Atatürk ve arkadaşlarına kucak açmışlardır.

Buradan aldığı büyük moral ile 12 Haziran 1919'da Atatürk ve arkadaşları cülus tepe mevkiinde Amasyalılar tarafından coşkuyla karşılanır.

Bu karşılama da Yine Müftü Hacı Tevfik Efendi; "Beldemize hoş geldin paşa. Bütün Amasya emrinizdedir. Gazanız mübarek olsun" diyerek aslında istiklal savaşının başladığına işaret etmiştir.

10 günlük çalışma sonrası Atatürk ve arkadaşları 21 Haziranı 22 Haziran'a bağlayan gece Amasya tamimini hazırlamıştır ve "milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" diyerek istiklal aşkımız, bütün dünyaya ilan edilmiştir.

İstiklalin nasıl, kazanılıp hangi temellere oturacağını ise “milletin azim ve kararına” bağlayan bu karar, yeni kurulacak devletin ilk şifrelerini de içerisinde barındırmaktadır.

Bugün çatısı altında olduğumuz millet iradesinin tecelligahı gazi meclisimizde yazan “hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” anlayışının temeli Amasya genelgesidir. Amasya gelişinin 102. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, milli mücadelenin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum.

Amasya'mız tarihte her zaman çok kritik görevler üstlenmiştir. Osmanlı'yı yükselme devrine taşıyan padişahlar Amasya'da şehzadelik dönemlerini geçirmişler ve eğitimlerini burada almışlardır.

Çelebi Sultan Mehmet, fetret devrinde devletin birliğini Amasya'dan sağlamış, İstanbul'un fethinin önünü açmış ve devletten imparatorluğa geçiş sürecine Amasya’mız vesile olmuştur.

Yine Amasya Genelgesi ile yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri Amasya'da atılmış ve millet iradesinin vurgusu ilk defa burada yapılmıştır.

Bir Fransız arkeolog Amasya'daki eğitim kurumlarını ve seviyesini görünce burayı Anadolu'nun Oxford'u diye tabir etmiştir.

Tarihin ilk derbisi de Amasya’da olmuştur. Lahanacılar ve bamyacılar derbisi yeni çeri ocağında Amasya’da eğitim yapan askerler arasında iki grup oluşmuş, Amasyalılar bamyacılar, Merzifonlu Yeniçeriler ise lahanacılar lakabını almış. Buradaki rekabet saraya kadar taşınmış. Kimi padişah lahanacı kimi padişah ve devlet adamı bamyacı olmuş. Ve o günlerin hatırasına da Topkapı sarayına iki tane bamya ve lahana anıtı yapılmıştır.

7500 yıllık geçmişi ile medeniyetlere beşiklik yapan, ilim irfan şehri, Ferhat ile Şirin’in yani, aşkın şehri aziz Amasya’mızın milletvekili olmaktan büyük gurur duyuyorum.

Rabbime bu güzel vatan toprağına hizmet etmeyi bana nasip ettiği için ne kadar şükretsem azdır. İnşallah layık olabiliriz.

Bugün Amasya’mızda neler yapıyoruz. Amasya’mız bugün 280 milyon dolar ihracat yapan üreten bir ildir.

Soğandan, patatese şekerpancarından, tahıl ürünlerine, türlü türlü sebzelerden, elmasından kirazına kadar geniş bir ürün yelpazesi olan bir il.

Yine Amasya’mız organize sanayi bölgeleri ile üretim üssü olmayı başarmış bir ilimiz. Dört tane organize sanayi bölgemiz bugün doluluğunu tamamlamış, Türkiye’nin ilk organize ve sanayi bölgesi Amasya’mızda kurulmuş. Bugün ise genişleme çabalarını içeriyor.

Yine Taşova ilçemizde büyük gayretlerimizde bu yıl bir organize sanayi bölgesi daha kurduk.  Bu organize sanayilerimiz milletimize iş, aş oluyor; amacımız Amasya'da tersine göçü başlatmak. Yine, Amasya'mız üniversitesiyle tarihindeki misyonuna yakışır bir şekilde ilim, irfan şehri olmaya devam ediyor. Amasya'mız milletimize söz verdiğimiz gibi 600 yataklı devlet hastanesine bu süreçte inşallah kavuşacak.

Bugün, yaptığımız çalışmaların bir neticesini daha aldık. Bölgesine büyük hizmetleri dokunan Amasya Merzifon havalimanımızı inşallah genişleme çalışmalarını önümüzdeki ay içerisinde ihalesini yaparak genişletiyoruz.

Uçuş destinasyonlarımızı geliştirmek için çabalarımız sürüyor. Velhasıl, Amasya'mız için, ülkemiz için çalışıyor, milletimize hizmet ediyoruz. Allah milletimize hizmet etmekten bizleri geri koymasın inşallah.

 

 

 


ETİKETLER : İstiklalİlanıdır

Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Destek Projesi Hayata Geçirildi..  
  Kırlangıç’tan TOBB Fuarcılık Meclis Başkanı’n..  
  Amasya Belediyesi Ekipleri Sorunsuz Altyapı İ..  
  Beyaz Baston Güven Günü Programı Yapıldı..  
  İzmir Karabağlar'da TOKİ Konutları Satışa Çık..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  TİGEM'den Büyükbaş Hayvan Satışı..  
  İhtiyaç Sahiplerine Devletten Yardım Eli..  
  Amasya Atatürkçü Düşünce Derneğinden Elmacı’y..  
  Akreditasyon Denetim Süreci Başarıyla Gerçekl..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.