28 Kasım 2021 - Pazar / 22:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Vali Masatlı: Dinimiz ve örfümüzde Şehitlik ve Gazilik kutsanmış önemli bir makamdır...
Bu haber 2 ay önce eklenmiş

19 Eylül Gaziler Günü çeşitli programlarla kutlandı. Bu kapsamda ilk olarak Yavuz Selim Meydanında çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törene; Vali Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, gaziler ve protokol üyeleri yer aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Ahmet Ünverdi, Gazilik unvanının Türk Milleti için önemi ve değerinden bahsederken, Vali Mustafa Masatlı ise tüm Gazilerimizin onur günlerini kutladı.

Yavuz Selim Meydanındaki törenin ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şubesini ziyaret eden Vali Mustafa Masatlı burada şunları ifade etti: “Bugüne kadar bu topraklarda kanıyla ve canıyla, yapmış oldukları hizmetler ile bize bu toprakları vatan yapan Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hayatta olan Gazilerimize de sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

Gazilerimiz bizlerin baş tacıdır. Dinimiz ve örfümüzde Şehitlik ve Gazilik kutsanmış önemli bir makamdır. Çocuklarımız askere giderken ya Şehit ya da Gazi ol anlayışıyla gönderilirler. Değerli Gazilerimiz, sizler insanlarımızın bu topraklarda yaşamasına çok ciddi katkı sunan ve her şeyi göze almış büyüklerimizsiniz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaya başladı. Böylece her yıl 19 Eylül’ü Gaziler Günü olarak kutluyoruz. Sizler var oldukça bu coğrafyada ilelebet yaşamaya devam edeceğiz. Atalarımız coğrafyaya yerleşerek buraya Anadolu dediler. Peygamber Efendimizin hadisine mazhar olup, İstanbul’u fetheden yine atalarımız oldu. Tarihte çok büyük kahramanlıklar gösteren bu Millet Çanakkale’de farklı bir kahramanlık destanı, tüm emperyalist güçlere de Kurtuluş Savaşında bir destan yazarak bu toprakların ilelebet bizim topraklarımız olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiş oldular.

Bizler hatıralarımıza sahip çıkacağız ve onları hiç unutmayacağız. Daha çok çalışıp güçleneceğiz. Bu topraklar ve mazlum insanlar olmak üzere tüm insanlığı Dünyanın en güvenli, müreffeh insanları haline getirmeye çalışacağız. Çok üretip çalışmaya devam edeceğiz. Hep beraber Millet olarak tek vücut olup, tüm engelleri aşacağız. Bende bu vesileyle tüm Gazilerimizin günlerini kutluyorum, ebediyete göç etmiş merhum Gazilerimize ise Allah’tan rahmet diliyorum.”

Daha sonra Tugay Komutanlığında gerçekleştirilen kahvaltı programında Vali Mustafa Masatlı ve eşi Esra Masatlı, Gazilerimiz ve aileleriyle bir araya geldi. Burada birer konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, Gazilerimize güzel Ülkemiz için yaptıkları fedakârlıklardan ötürü minnet ve şükran borcumuzun olduğunu ifade ederek, tüm gazilerimizin Gaziler Gününü kutladılar.

Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Bu topraklar kolay alınmadı. Sultan Alparslan’dan bugüne kadar 1453 İstanbul’un fethi, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşında atalarımız gücünü tüm Dünyaya gösterdi. Bırakın bu coğrafyayı dünyanın öbür coğrafyalarına, hatta Kore’ye kadar asker gönderdik ve oradaki insanların canını ve malını korumak için canlarımızı feda ettik. Kore Gazilerimiz ve Şehitlerimiz, Kıbrıs Gazilerimiz ve Şehitlerimiz, yıllardır sürdürmüş olduğumuz terörle mücadelemizde canlarını veren, Gazi olan ve bu vatan için her şeyini feda eden insanlarımız, 15 Temmuz ve bugüne kadar bu topraklar için canını vermiş bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

Bu memleketin her karış toprağı bizim için kutsaldır. Bizim dinimizde hem Şehitliğin, hem de Gaziliğin kendine göre güzel anlamı vardır. Anneler çocuklarına kınalı kuzu olarak bakarlar. Çocuklarını kınalayıp, asker ocağına gönderirler. Asker ocağında onların tek düşüncesi bu vatanın her karış toprağı için canını feda etmektir.

Gazilerimiz de vatanımız için fedakârlıklarda bulunmuş büyüklerimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla birlikte 19 Eylül Türkiye’de Gaziler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Böylece Gazi büyüklerimizle ve Gazilerimizle bir arada güzel vakit geçişmiş oluyoruz. Devletimiz her zaman ve her yerde Gazilerimizin itibarlı bir şekilde yaşaması için her türlü çabayı sarf etmek ile birlikte maddi ve manevi her bakımdan da yanlarında olmaya devam edecektir.

Birliğimizi ve beraberliğimize sahip çıkarak büyük Türkiye’yi oluşturmak için hep beraber çaba göstermemiz gerekiyor. Ülkemiz her alanda ciddi mücadeleler veriyor. Türkiye güçlü olduğu sürece Dünyanın dört bir tarafında soydaşlarımız ve mazlum milletler olmak üzere herkese rahatlıkla elimizi uzatıp, sıkıntılarını çözmek için elimizden gelen bütün çabayı sarf ediyoruz. Bu nedenle birliğimizi ve dirliğimizi bozmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Hep birlikte ortak hareket edersek, Ülkemiz güçlenerek büyümeye devam edecektir.

Atalarımız bu coğrafyada tüm gayrimüslimler dahil herkese adalet getirmek için her türlü çabayı göstermişlerdir. Bizler de onların emanetçileri olarak bu emaneti korumaya devam edeceğiz. Bu uğurda her şeyimizi feda etmekten çekinmeyeceğiz. Canını bu topraklar için korkmadan feda eden tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ahirete intikal eden Gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Gazilerimize ise şükranlarımı sunuyor ve Gaziler Gününüzü kutluyorum.”

Programın sonunda Gazilerimiz ve aileleri ile yakından ilgilenerek sohbet eden Vali Mustafa Masatlı ve eşi Esra Masatlı, kendilerine ülkemiz adına yaptıkları fedakarlıklar için biz kez daha teşekkürlerini ilettiler.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  Türkiye Değişim Partisinden Başkan Kırlangıç’..  
  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Görüşül..  
  Eğitim Sen: Eşitlik ve Özgürlük Mücadelemizde..  
  Bitlis'te Kamu Lojmanları Satışa Sunuldu..  
  Mersin Büyükşehir Belediyesi 85 Adet Gayrimen..  
  Ceylanpınar TİGEM Tarafından Buğday Satılacak..  
  OKA Kasım Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Öğretmenler Gününü Hediyelerle Kutladı..  
  Taleplerimiz Karşılanmalı, Sorunlarımıza Kalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.