28 Kasım 2021 - Pazar / 23:35
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Eğitim Sistemi Geriye Gidiyor

Eğitim Sen Amasya Şube Yürütme Kurulu adına Şube Başkanı Mustafa Ölgün yaptığı açıklamada; Eğitim sistemimizin yönetsel ve akademik ..
Bu haber 2 ay önce eklenmiş

Eğitim Sen Amasya Şube Yürütme Kurulu adına Şube Başkanı Mustafa Ölgün yaptığı açıklamada; Eğitim sistemimizin yönetsel ve akademik anlamda her geçen gün geriye gittiği zamanlardan geçiyoruz. Çocuklarımızın geleceğini şekillendirmesi için emanet ettiğimiz okullarımıza tepeden atanan, görevlendirilen liyakatsiz, tamamına yakını Eğitim Bir Sen adlı malum sendikaya üye idareciler ve iktidar tarafından eğitim ile alakalı tüm kurumlara atanan yine liyakat sahibi olmayan yöneticiler eğitim sistemimizi yapboz tahtasına çevirmiştir. “Eğitim sistemimiz çok kötü tümden değiştireceğiz.” Adlı esprileri! komik olmaktan çoktan çıkmıştır. Çocuklarımız bu bozuk çarkın dişlileri arasında ezilmekte, çaresizce geleceklerinin nasıl ellerinden alındığını, haklarının bir kalemde nasıl yendiğini seyretmek zorunda bırakılmaktadırlar. Bu sistem değişmelidir. Okulları ve kamu kurumlarını aile şirketi gibi yönetme anlayışına son verilmelidir.

Artık kilitlenen bu yönetim anlayışı o kadar çığırından çıkmıştır ki en son Merzifon  Şehit  Ahmet Özsoy İmam Hatip Lisesi'nde kendini göstermiştir. Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı eştirler. Aynı zamanda Müdür Yardımcısı Mustafa BAŞ Eğitim Bir - Sen Merzifon Baştemsilcisidir. Okul Müdürü ve Müdür Yardımcısı eşinin eğitim emekçilerine, öğrencilere uyguladığı mobbing, başörtüsü takmayan öğrencilere uygulanan baskılar ve farklı türden iddialar, okulun diğer bir Müdür Yardımcısı olan Ali KAPLAN ile aralarında şikâyete, üzeri kapatılmak istenen soruşturmalara, sözlü ve fiziki şiddete varmış durumdadır. Daha önceki yapılan şikâyetlerin sümenaltı edildiği ya da gereksiz görüldüğü iddiaları Merzifon kamuoyunda dinlendirilmekte, bu iddiaların araştırmasının önünün kesileceği inancı gittikçe güçlenmektedir.

Üzülerek ifade etmek gerekir ki konu siyasi görüşü onlardan farklı olan eğitim emekçilerine geldiğinde her türlü kural ihlal edilip (özel hayatın gizliliği dâhil ki anayasal bir suç olmasına karşın) eğitim emekçilerinin suç içeriği barındırmayan, hakaret içermeyen Whatsapp durumları, Facebook paylaşımları sırf iktidar uygulamalarını eleştirdi diye bazı kişiler tarafından şikayet konusu yapılabiliyor. Ortada her türlü suç unsuru barındıran iddialara kılını kıpırdatmayan yetkili ve etkili kendince elitler, birden avını yakalamış aslan gibi eğitim emekçilerine her türlü baskıyı, cezayı, mobingi layık görebiliyor. Ağırlaştırılmış cezalar uygulamaktan geri durmuyorlar. Ama onlar da biliyorlar ki suç işliyorlar. Konu Eğitim Bir Sen başkanı Mustafa Baş olunca ise  müfettişler, şikayette suç işlediği iddia edilene değil de son derece ciddi iddialarla okul Müdür ve Müdür Yardımcısı eşlere değil, işini mevzuata uygun yaptığı için  başka okul müdür yardımcılarına kınama cezası verebiliyor ve tüm bu yaşananlar Merzifon gibi küçük bir ilçede gözler önünde oluyor ki daha ötesini düşünmek dahi istemiyoruz.

Son günlerde ulusal kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden videoda, "Çarşaflı öğretmen İstiklal Marşı okuttu" tartışmalarının merkezinde ne tesadüftür ki yine bu okul yer almakta. Pek de masumane gelmeyen bu durum son günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ’ın laiklik karşıtı açıklamaları ile toplumu kutuplaştırmaya, bölmeye ve oradan da kaybetmeye başladıkları toplumun bir kesimini tekrar kazanmaya yönelik çırpınışlar olarak görülmekte. Bunun için kadının kıyafetini, bedenini kullanmaktan, kendilerine siper etmekten geri durmamaktalar. İstedikleri ise toplum, kadının kıyafeti, dini yönelimleri, kültür-kimlik aidiyetleri üzerinden kamplara bölünsün. Bu sayede kendilerince çoğunluk gördükleri muhafazakar, milliyetçi kesimi avuçlarında tutabilsinler.

Eğitim ve Bilim Emekçileri olarak bizlerin kadının özgürlüğü konusunda son derece hassas düşüncelere sahip olduğumuzu bilmeyen yoktur. Kadının bir eşya, evin köşesinde bir süs, üzerinden siyaset yapılabilecek bir meta olarak görülmesi asla kabul edilemez. Erkek egemen bakış açısıyla kadına bakmak, namus tasvir etmek, kıyafet biçmek kimsenin tasarrufunda değil kadının kendi özgür iradesindedir. Bu nedenle mahalle baskısı, yönlendirmesi zorbalık ve siyasi saiklerle yapılan şekillendirmeler kabul edilemez. Hele ki iddiaların ayyuka çıktığı Merzifon  Şehit Ahmet Özsoy İmam Hatip Lisesi'nde bu videonun servis edilmesi masum değildir, kadının kıyafetinin ve bedeninin arkasına saklanma çabalarıdır diye düşünüyoruz. Yıllardır derslere aynı tarz ama farklı kıyafetle giren kadın arkadaşımızın bizim için kıyafeti değil, çocuklarımızı belirli bir ideolojiye, kıyafet tarzına, İmam- Hatip okullarına yönlendirme çabaları dikkate değerdir. Bu konuda defalarca Merzifon Eğitim - Sen Temsilciliğimizin gerekli girişimlerde bulunduğu Merzifon kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Eğitim Sen olarak Cumhuriyetimizin kazanımlarından, laiklikten, insan haklarından, ifade özgürlüğünden, din ve vicdan hürriyetinden, liyakatten asla ödün vermeyeceğimizi kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.

 

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  Türkiye Değişim Partisinden Başkan Kırlangıç’..  
  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Görüşül..  
  Eğitim Sen: Eşitlik ve Özgürlük Mücadelemizde..  
  Bitlis'te Kamu Lojmanları Satışa Sunuldu..  
  Mersin Büyükşehir Belediyesi 85 Adet Gayrimen..  
  Ceylanpınar TİGEM Tarafından Buğday Satılacak..  
  OKA Kasım Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Öğretmenler Gününü Hediyelerle Kutladı..  
  Taleplerimiz Karşılanmalı, Sorunlarımıza Kalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.