28 Kasım 2021 - Pazar / 22:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Otizm’de En İyi Yöntem Eğitimdir

TÜBİTAK destekli “Doğada Mavi Adımlar” projesi tamamlandı...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik uygulanan TÜBİTAK destekli “Doğada Mavi Adımlar” adlı projenin kapanışı yapıldı.

Amasya Üniversitesi yürütücülüğünde Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Amasya İl Şube Müdürlüğü, Amasya Şehzade Özel Eğitim Uygulama Okulu, Amasya Otizm Derneği işbirliğiyle otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik uygulanan TÜBİTAK destekli “Doğada Mavi Adımlar” adlı proje başarıyla tamamlandı.

5 gün süren projenin kapanış programına İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun, Otizm Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kurt, öğrenciler ve aileleri de katıldı.

Projenin kapanış konuşmasını yapan “Doğada Mavi Adımlar” proje yürütücüsü Prof. Dr. D. Duygu Kılıç, “Projemiz TUBİTAK Bilim ve Toplum Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programları çerçevesinde desteklendi. Amasya ilini doğal bir laboratuvar olarak kabul ederek yürüttüğümüz projemizde, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış 10-17 yaş aralığındaki 10 öğrenci ve bu öğrencilerden sorumlu velilerinden birer kişi katıldı. Otizm tedavisinde bilinen en iyi yöntem eğitimdir. Projede, alanlarında uzman 26 öğretim üyesi ve öğretmen eğitmen ve rehber olarak görev aldı. Ve bu kişiler tarafından disiplinler arası etkileşimler içeren çeşitli etkinlikler uygulandı. Beş gün süren proje süresince Boraboy Gölü, Yedikır, Yedikuğular Kuş Cenneti, Devret Tepe gibi Amasya’nın farklı doğa ortamlarında etkinlikler, geziler düzenledi. Etkinlikler öğrencilerin yaşlarına uygun, ilgi ve merak uyandıracak şekilde hazırlandı. Doğa ortamında gerçekleştirilen etkinlikler ile katılımcı grup üzerinde, duyuşsal tepkilerini düzenlemede olumlu gelişme, sosyal etkileşimde artış, akran ilişkilerinde gelişme, fiziksel performansta olumlu yönde iyileşme ile birlikte aile bazında yaşam kalitesinin iyileştirilmesine de olumlu yönde katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Proje süreci çok emek isteyen bir süreçti. Ancak velilerimizin bizi durdurup ‘Allah sizden ve tüm hocalarımızdan razı olsun’ demeleri tüm yorgunluğumuzu aldı ve yerini mutluluğa bıraktı. “Doğada Mavi Adımlar” isimli proje, TÜBİTAK 4004 Doğa Bilimleri kapsamında desteklenen 6. projemiz oldu. 6 proje de 180’i öğrenci ve 10’u veli olmak üzere toplam 190 kişiye doğa eğitimi verdik. Projemize desteklerinden dolayı tüm paydaşlarımızın yanı sıra üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’ya, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun’a, Şehzade Uygulama Okulu olmak üzere okul müdürlerimize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne, TEMA Amasya İl Temsilciliğine, Turizm Otelcilik Uygulama Okulu Müdürü ve personeline teşekkür etmeyi bir borç biliriz” dedi.

“Doğada Mavi Adımlar” isimli projeye katılan velilerden Ayşe Metin, “Allah tüm hocalarımızdan razı olsun, bu proje ile ilk kez hem kendimiz için bir şeyler yaptık, nefes aldık, hem de çocuklarımızın doğada neler yapabileceklerini gördük” şeklinde konuşarak duygularını ifade etti.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  YHKB Encümen Toplantısı Yapıldı..  
  Türkiye Değişim Partisinden Başkan Kırlangıç’..  
  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Görüşül..  
  Eğitim Sen: Eşitlik ve Özgürlük Mücadelemizde..  
  Bitlis'te Kamu Lojmanları Satışa Sunuldu..  
  Mersin Büyükşehir Belediyesi 85 Adet Gayrimen..  
  Ceylanpınar TİGEM Tarafından Buğday Satılacak..  
  OKA Kasım Ayı Toplantısı Yapıldı..  
  Öğretmenler Gününü Hediyelerle Kutladı..  
  Taleplerimiz Karşılanmalı, Sorunlarımıza Kalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.