24 Kasım 2020 - Salı / 20:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Gümüş: Maliye Ek Ödemeyi Kısmıştır! Uygun Görülen Oranlar Kabul Edilemez

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Şahin Gümüş yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; 652 sayılı KHK’nin 42’inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü..
Bu haber 9 yıl önce eklenmiş

Eğitim Bir Sen Amasya Şube Başkanı Şahin Gümüş yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; 652 sayılı KHK’nin 42’inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmüne göre; “Ek ödemenin oranı ile usûl ve esasları; görev yapılan birim ve iş hacmi, görevin önem ve güçlüğü, görev yerinin özelliği, çalışma süresi, personelin sınıfı, kadro veya görev unvanı, derecesi, atanma usûlü ile emsali veya benzeri görev ve unvanlarda bulunan personele malî haklar kapsamında yapılan her türlü ödemeler dâhil almakta oldukları toplam ödeme tutarları gibi kriterler birlikte veya ayrı ayrı dikkate alınarak, Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Bakan tarafından belirlenir.”

Bu doğrultuda şeflere, memurlara, hizmetlilere, şube müdürlerine, il eğitim denetmenleri ve yardımcılarına verilecek ek ödeme oranları konusunda Maliye Bakanlığı görüşünün Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Buna göre; Şeflere; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından % 130 oranında ek ödeme teklif edilmişken Maliye Bakanlığı, Ankara-İstanbul-İzmir büyükşehir belediyesi, diğer büyükşehirler ve diğer illerde bulunan kurumlarda derece-kademelere göre % 75 ila % 115 oranı arasında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtmiştir.

Memurlara; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından % 110 oranında ek ödeme teklif edilmişken Maliye Bakanlığı, Ankara-İstanbul-İzmir büyükşehir belediyesi, diğer büyükşehirler ve diğer illerde bulunan kurumlarda derece-kademelere göre % 70 ila % 110 oranı arasında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtmiştir.

Hizmetlilere; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından % 90 oranında ek ödeme teklif edilmişken Maliye Bakanlığı, Ankara-İstanbul-İzmir büyükşehir belediyesi, diğer büyükşehirler ve diğer illerde bulunan kurumlarda derece-kademelere göre % 63 ila % 90 oranı arasında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtmiştir.

Şube Müdürlerine; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından % 150 oranında ek ödeme teklif edilmişken Maliye Bakanlığı, Ankara-İstanbul-İzmir büyükşehir belediyesi, diğer büyükşehirler ve diğer illerde bulunan kurumlarda derece-kademelere göre % 130 ila % 150 oranı arasında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtmiştir.

İl Eğitim Denetmenlerine ve yardımcılarına; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından % 170 oranında ek ödeme teklif edilmişken Maliye Bakanlığı, Ankara-İstanbul-İzmir büyükşehir belediyesi, diğer büyükşehirler ve diğer illerde bulunan kurumlarda derece-kademelere göre % 105 ila % 140 oranı arasında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtmiştir.

Görevlendirme öğretmenlere ise (375 sayılı KHK ile verilen ek ödemelerine dokunulmamak üzere) Maliye Bakanlığınca % 90 oranında ek ödeme verilmesi konusunda görüş belirtilmiştir.

Söz konusu oranlar 14/09/2011 tarihi itibariyle uygulamaya konulacaktır.

Hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Maliye Bakanlığı nezdinde yaptığımız girişimlerde eğitim çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için yoğun bir çaba içerisinde olduk. Ancak kamuoyuna akseden ek ödeme oranları resmi olarak duyurusu ve açıklaması yapılmış oranlar olmamakla birlikte; Maliye Bakanlığı’nın belirlediği bu oranlar eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılamamış, bu nedenle hayal kırıklığı yaşatmıştır. Bu oranlar kabul edilebilir rakamlar değildir. Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşünü dikkate almamış, ek ödeme oranlarını çalışanlar arasında görev yaptıkları illerle göre ayırmak suretiyle belirleyerek eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı hareket etmiş; çalışma barışını bozulmasına zemin hazırlamıştır. Önerilen oranlar konusunda büyükşehir-taşra ayrımı yapılmasının gerekçesi ortaya konulmadığı gibi bu ayrımın hiçbir hukuki ve fiili gerekçesi mevcut değildir. Aynı şartlar altında aynı işi yapan personel arasında Ankara-İstanbul-İzmir, büyükşehir belediyeleri ve diğer illerde çalışanlar şeklinde ayrım yapılması anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu 652 sayılı KHK’nin ruhu ile de bağdaşmamaktadır. Büyükşehirlerde ve taşrada mahrumiyet ve zor şartlar altında görevini sürdürmeye çalışan personelin mağduriyetine sebep verecek bu düzenlemenin, çalışanlar arasındaki iç barışı bozacağı şüphesizdir.

Kamuoyuna akseden bu oranları Eğitim-Bir-Sen olarak kabulümüz mümkün değildir. 652 sayılı KHK’nin yukarıda belirtilen hükmü gereği ek ödeme oranları Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü üzerine Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek olup, Sayın Bakanın bu süreçte konuya müdahil olarak eğitim çalışanlarını mağdur etmeyecek ve beklentilerini karşılayacak nitelikte girişimde bulunmasını talep ediyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Koronavirüs Timi İş Başında..  
  Öğretmenler Günü Mesajı..  
  İl Müdüründen Suluova Biyogaz Firmasına Ziyar..  
  Sarı: Öğretmenlik Kutsal Bir Meslektir..  
  Başkan Sarı, Gülle Ailesinin Acısını Paylaştı..  
  Halkın Masası 1 Yaşında..  
  Türkiye Birincilerine Amasya TSO Desteği..  
  Gıdalarda Küf Oluşumu..  
  Sağlık Sen İlimizdeki 112 İstasyonlarını Ziya..  
  Covid-19 Sağlık Çalışanlarının Meslek Hastalı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.