30 Kasım 2020 - Pazartesi / 14:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Şahsım ve Teşkilatım Adına Kutluyorum…

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil ÖZARSLAN 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle şu açıklamayı yaptı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ Birleşm..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil ÖZARSLAN 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması sebebiyle şu açıklamayı yaptı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilmiştir. Fakat geçmişi daha eski tarihe dayanmaktadır. 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline gelmiştir.

İslâmın şefkat güneşi dünyayı aydınlatmadan önce kadınlar çok perişan haldeydiler. Başta Araplar olmak üzere, insanlık kız çocuklarını ve kadınlarını çok hor görürdü. Onları bir insan olarak kabul etmez, bir eşya gibi değer biçer, alıp satarlardı. Arapların yanında kadının hiçbir sosyal hakkı yoktu. Onları şefkat ve merhametten yoksun kıldıkları gibi, mal ve mirastan da uzak tutarlardı. Peygamberimizin bütün insanlığı kuşatan şefkat ve merhameti kısa zamanda kadınlar üzerinde de görülmeye başladı. Onları insanların ayakları altında ezilmekten kurtararak o kadar yüceltti ki, "Cennet anaların ayakları altındadır" buyurarak, Cennete girmeyi annelerin rızalarıyla eş tuttu. Dinimizin bizlere verdiği önemin farkındayız.

Biz bayanlar, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bize verdiği önem karşısında partimizi daha ileriye taşımak için olağan üstü gayret sarf ediyoruz. Bizden önce kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin istatistiği bile yoktu. Bu vakalar gizleniyordu. Sekiz yıldır işkenceye nasıl sıfır tolerans gösteriyorsak, aynı şekilde kadına yönelik şiddete de sıfır tolerans gösteriyoruz. Kadına yönelik şiddetin kanayan bir yara olduğunu biliyoruz. Kadına yönelik şiddetin ne yazık ki hep üstü örtüldü. Kol kırılır yen içinde kalır diye düşünüldü. İlk kez bizim dönemimizde mesele ciddiyetle ele alındı. Biz araştırma yapıncaya kadar şiddete uğrayan kadınların istatistiği bile yoktu. Bugün sanki sayıları artıyormuş gibi gösterilen rakamlar aslında kadınların içinde bulunduğu durumun ortaya çıkmasıdır. Kadınlara yönelik şiddet muhalefetin ve medyanın istismarı ile sanki artıyormuş gibi gösteriliyor. Yalan ve asılsız haberlere değil siz kadınlarımız için yaptığımız yeniliklere bakınız.

Kadınlara yönelik şiddet ve istismarı "vicdansızlık, insafsızlık ve alçaklık" olarak nitelendiren Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç kimse kadına yönelik şiddeti, töre, gelenek, namus davası diyerek meşrulaştıramaz. Bizim medeniyetimiz 'Cennet annelerinin ayakları altındadır' der. Bizim medeniyetimiz annenize, babanıza yanınızda yaşlandıklarında 'öf' bile demeyeceksiniz diye emreder" dedi ve kadınları ne kadar önemsediğini, değer verdiğini niteledi.

Unutmayalım ki dinimiz erkelere, kadınların haklarını gözetmesini ve bu konuda Allah'tan korkmalarını tavsiye ediyor. Siz kadınları Allah'ın emaneti olarak aldınız. Onların namus ve ismetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Kadınlara iyilik yapmanın, onlara şefkatli davranmanın, imanın bir alâmeti olduğu beyan edildi."Kim Allah'a ve ahret gününe iman etmişse, komşusuna eziyet etmesin. Kadınlara da iyiliği tavsiye ediniz. Çünkü onlar kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburganın en eğri tarafı da üst tarafıdır. Onu doğrultmak istersen kırarsın. Olduğu gibi bıraktığın takdirde de daima eğri kalır. Bunun için, kadınlara her zaman iyiliği tavsiye edin" mealindeki hadis-i şerifle Peygamberimiz, kadınların hem maddî yapılarını, hem de ruhsal durumlarını ifade ederek, onlara anlayışlı davranmayı, kusur ve eğriliklerine tahammül edip sabır gösterilmesini tavsiye etti. Kadınlar zayıf ve nazik oldukları için Peygamberimiz onları cama benzetmişti. Onların incinmesine, acı duymalarına gönlü razı olmuyordu.

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Şahsım ve Teşkilatım Adına Kutluyorum…Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
  Hibeye Hak Kazananlar İmzaları Atmaya Başladı..  
  Çetin’den Ziyaret..  
  Akıllı Şehir Yolculuğu Başladı..  
  Topyekün Mücadele Etmek Zorundayız..  
  Kasım Ayı 2. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı..  
  Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış 2019 Raporu ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.