30 Kasım 2020 - Pazartesi / 14:06
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Küllerinden Yeniden Doğan Annelerimizin Anneler Gününü Kutlarız…

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Şahin Gümüş anneler günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; Tüm kadınlarımızın Anneler Gününü kutlarken, annelerimizin hay..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Şahin Gümüş anneler günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; Tüm kadınlarımızın Anneler Gününü kutlarken, annelerimizin hayatın her alanında    karşılaştığı sorunlarla ilgili hassasiyet ve beklentilerimizi de bu anlamlı gün vesilesiyle bildirmek istemekteyiz. Bu yöndeki önem verdiğimiz konulardan bazıları şunlardır:

Anayasal dayanağı olan “kadına yönelik pozitif ayrımcılık” hakkımızın artık her platformda gözlemlenebilir olmasını istemekteyiz. Bu açıdan kadınlarımıza, iş hayatında oranlı kota hakkı talep etmekteyiz. Bu kota hakkının hem her iş ortamında istihdam sağlanmasında hem de kadınlarımızın liyakatlerine uygun her düzey yöneticilik hakkının verilmesinde uygulanmasını yarınlara bırakılmaksızın istemekteyiz.

“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Kanun” ile aileye ve ailenin mihenk taşı olan annelerimize tanınan hukuki ve fiili imkânları her ne kadar olumlu adımlar olarak değerlendirsek de bazı konular üzerinde hala düşünmekteyiz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Kanunun, şiddet mağduru kadınlarımızın çalışma hayatına katılarak ayaklarının üzerinde durmasını sağlayacak olumlu hükümlerinden kreş yardımı imkânının süresi ve mali şartları açısından  yetersiz oluşu pratikte kanunun niyetiyle çelişmektedir. Bu nedenle; şiddet mağduru kadınlara çalışmaları durumunda    en az 1 sene süreli  ücretsiz kreş imkanı sunulmasını talep etmekteyiz.

Ayrıca, şiddet mağduru olmasına bakılmaksızın, asgari ücretli çalışan annelerimizin de bahse konu kanundaki şartlarla kreş hakkından süresiz olarak faydalanmasının, kadınlarımızın çalışma hayatına kazandırılmasında etkili çözümler olacağı kanaatindeyiz.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin “Herkesin, kendisinin ve ailesinin sağlığı ve iyi yaşaması için yeterli yaşama standartlarına sahip olma hakkı vardır” hükmü kapsamındaki “giyim hakkının” da çalışma hayatındaki kadınlarımızın başörtü tahdidi ile ihlaline artık bir son verilmesini yakın geleceklere bırakılmaksızın önemle beklemekte, gerekli çözümlerin toplumsal hoşgörüyü sarsmayacak düzenlemelerle oluşturulmasını acilen istemekteyiz.

Gerek başörtüsü sorununun, gerek kadınlarla ilgili her türlü sorun ve düzenlemelerin ve gerekse de çıkarılmış olan yeni yasanın olumlu hükümlerinin uygulamadaki hararetli takipçileri olan Memur-Sen Konfederasyonu Kadın Komisyonları olarak bizler aşağıda tanımladığımız tüm annelerimizin “anneler günü kutlu olsun” demekteyiz.

Aile içi ve dışı her türlü şiddete tüm masumiyetlerine rağmen maruz kalırken “yuvam” bilinciyle hala mağduriyetini, mağruriyet gömleği ile saklamaya çalışan annelerimizin,

En saf ve temiz halleriyle yaşam mücadelesi ve umuduyla yaşarken, anlamsız ve amansız  saldırıların kurbanı olmakla kalmayıp, töre cinayetlerine mahkum edilen, belki anne sıfatına haiz olmuş belki de gelin olma, anne olma umudu taşırken tacizci karanlık solukların kasırgalarında hiçliğe, aslında “hep”liğe ulaşmış, mezarları kanayan güllerle donanmış annelerimizin -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun.

Bir daha asla hissedemeyecekleri o emsalsiz ana kokusunu, dokunuşunu, karşılıksız güven duygusunu “çölde Hacer” misali arayan öksüzlerin annelerinin de -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun.

“Vatan Sağ Olsun” derken, memleket sevdası ile yavru aşkı arasında gelgitler yaşayıp, göğsünden fışkıran evlat acısını, şehit yavrusunun kanlı gömleğini sinesine bastırarak durdurmaya çalışan annelerimizin… Anneler günü kutlu olsun.

Hain güdülendirmelerin, iç-dış oyunların kimyasını bozduğu tüm körpecik beyinlerin bedenlerine damatlık-gelinlik yerine kefen giydirten terörün kurbanı evlatların, memleket-devlet-aşiret-milliyet gibi hepsi esasında aynı potada olan, ama ayrıymışçasına algılattırılan değerler arasında çaresizce sıkışırken boğulan annelerinin, çarelere kavuşacakları günleri de olacağı ümidiyle… Anneler günü kutlu olsun…

Ne yazık ki; çocukluğunun tomurcukluğundan, bir anda bodur ağaca evirilen çocuk gelinlerimizin, çocuk annelerimizin, anneler günü kutlu olsun…

Düşürüldüğü kötü hayat kuyusunda, “evladı için yaşaması gerektiği alt dürtüsü” ile debelenirken, en manevi çağrıların ipini tutmaya bile takati kalmayan, o takat için bile yaşamını gözden çıkarmaya amade bataklık kurbanı annelerimizin, tertemiz yarınlara kavuşacakları umuduyla anneler günü kutlu olsun…

Yaşadığı tüm acılara, kayıplara, haksızlıklara rağmen, her seferinde küllerinden yeniden doğarak, geçmişin derin dehlizlerine değil, geleceğin parlak semalarına yüzünü çeviren, niyeti temiz, emeği temiz, yarını nefis annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Çalışan, üreten, okuyan annelerimizin, gelişen, geliştiren annelerimizin, anlayan, uzlaşan, uzlaştıran annelerimizin, elinin-dilinin ulaştığı her yere çözüm, çare, umut götüren annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

Ufak hesapları değil, insanlık adına büyük idealleri hedefleyen, önyargıları elinin tersiyle iten,  tüm farklılıklara rağmen zihnini berrak tutup, atan tüm yüreklerin özünün aynı olduğunun farkındalığıyla, kulağını sadece o yüreklerin sesini duymaya şartlandıran, o yüreklere dokundukça mutlu olan sevgi dolu annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

“Bu memleket hepimizin” diyerek kalkınma meşalesini kadın-erkek hep beraber taşımak gerektiğinin idrakinde olan alnı aydınlık, ufku aydınlık annelerimizin anneler günü kutlu olsun…

Dünyanın neresinde olursa olsun, “evlat” dendiğinde yüreği titreyen, gözleri parlayan tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

Yanlış gölgelerce sahiplenilmiş, anlamı karartılmış ulvi kelimelerin gerçek sahibi tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun...Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
  Hibeye Hak Kazananlar İmzaları Atmaya Başladı..  
  Çetin’den Ziyaret..  
  Akıllı Şehir Yolculuğu Başladı..  
  Topyekün Mücadele Etmek Zorundayız..  
  Kasım Ayı 2. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı..  
  Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış 2019 Raporu ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.