02 Aralık 2020 - Çarçamba / 02:38
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Özel yetenek sınavı ile ilk üniversiteliler belli oldu

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için yapılan Özel Yetenek Sınavı ile ilk üniversiteliler belli oldu. Hi..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için yapılan Özel Yetenek Sınavı ile ilk üniversiteliler belli oldu. Hiçbir adayın sözlü ya da yazılı hiçbir itirazının vuku bulmadığı özel yetenek sınavı, tüm adaylar ve aday yakınlarınca takdir topladı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, 2012-2013 akademik yılı için Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavının 17 Temmuz 2012 tarihlerinde başladığını ve 25 Temmuz 2012 tarihinde ise sonuçların ilan edilmesiyle sınavların tamamlandığını söyledi.

Prof.Dr. Gökdere, bu yıl özel yetenek sınavı ile 15 bayan ve 25 erkek olmak üzere toplam 40 öğrenci alındığını ve Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne her zamanki başvurulardan 500’e yakın öğrencinin başvuruda bulunduğunu ve ülkemizin hemen hemen her ilinden sınava müracaatın olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bu sınav süresincede, geçen yıllardaki yapılan uygulamalara benzer şekilde sınavın bir özel yetenek sınavı olmasına rağmen, değerlendirmelerin tamamen kişilerden bağımsız objektif kriterler üzerine kurulduğunu ve her bir adayın parkura fotoselli sistemle giriş yaptığını ve yine fotoselli sistemle çıkış yaparak sınavın tamamlandığını söyledi. Sınavın her aşamasının 3 farklı açıdaki kamera ile kayıt altına alındığını, tereddütte düşülen durumlarda görüntülerin tekrar izlenilerek komisyonun aday eşliğinde inceleme yaparak sonuca bağlandığını dile getirdi. Sınavda alanında alanın da uzman sınav esnasında, alanında uzman 2 profesör, 5 yardımcı doçent ve 5 öğretim görevlisi görev yapmıştır. Özellikle gece geç saatlere kadar uzayan sınav süresince özverili çalışmalarından dolayı çalışma arkadaşlarını ve salonda teknik anlamda destek veren tüm personele teşekkür eden, Prof.Dr. Gökdere, sınava başvuran adaylarla ilgili tüm bilgiler ÖSYM'den doğrudan alınmıştır dedi. Sınav boyunca komisyonun sınavın her bir aşamasında elde edilen verilerin adayların incelemesine açıldığını ve sonuçların panolar ve web adresi üzerinde kontrol amaçlı ilan edilmiştir. Benzer şekilde, ÖSYM’den alınan adaylarla ilgili lise türleri, puanlar, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı gibi değişkenlerinde gün gün zaman geçirilmeden adayların incelemesi ve görülen aksaklıkları iletmeleri için ilan edildiğini vurguladı. Sınavın her aşamasının adaylara ve aday yakınlarına açık tutulmasının adaylar ve aday yakınları tarafından memnuniyetle karşılandığını gördüklerini Dile getiren Prof.Dr. Gökdere, sınavın başından sonuna kadar her türlü desteği aldıkları başta rektör Prof.Dr. Metin Orbay olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı..

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü bölüm başkanı Prof.Dr. M. Akif Ziyagil ise yaptığı açıklamada, bölüm olarak oluşturdukları koordinasyon parkurunun adayların spora yatkınlıklarını, kişisel becerilerini, hızlılık, kendini kontrol etme,… gibi pek çok yeteneğini aynı anda test ettiğini iyi sporcuları ön plana çıkardığını dile getirdi. Özel yetenek sınavlarında koordinasyon testinin yanı sıra hesaplamalarda adayların lise türleri, geçen yıllarda bir yükseköğretim kurumuna yerleşip yerleşmemelerinin, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları, Üniversite puanlarının da dikkate alındığını ve bu uygulamaların da aslında çok önemli olduğunu söyledi. Şöyle ki, eğer gençlerimiz spor lisesi çıkışlı ya da spor kolu çıkışlı ise ek puan almaktalar, bu da özellikle ortaöğretim sıralarında ileride beden eğitimi bölümlerinde okumayı düşünen adayların lisede bölüm seçiminde önemli bir kriter olduğunu göstermektedir. Bölümümüze her geçen yıl başvuran aday sayısının artmasının aslında sınavların tamamen objektif kriterler üzerinden yürümesinin bir sonucu olduğunu dile getiren Prof.Dr. Ziyagil kazanan adayların özellikle Üniversite giriş puanlarının ortalamasının 260 olmasının oldukça sevindirici olduğunu, bu tür bir sonucun eğitim-öğretim sürecinde de meyvelerini vereceğine vurgu yaptı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’dan Sağlıkçılara Teşekkür..  
  2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırl..  
  Bahçeleriçi Pazarında Koronavirüs Denetimi..  
  LÖSEV Şubesinden Başkan Sarı’ya Ziyaret..  
  Üçok’tan “TMM” Uyarısı..  
  Yol İyileştirme Çalışmaları Yapılıyor..  
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.