30 Kasım 2020 - Pazartesi / 14:54
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

24 Kasım öğretmenler gününü kutladık

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanışının 32. yıldönümü ..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Taş: Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanışının 32. yıldönümü etkinlikleri 24.11.2012 Cumartesi günü saat 10.30’da Saraydüzü Kışla binasında kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarına Vali Yardımcısı İsmail Akman ve eşi, 15. P. Eğt. Tugay Komutanı V. Piyade Albay Rıza Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş, İl Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt, İl Müftüsü İsmail İpek, İl Defterdarı Hanifi Eraslan, İl Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, Daire Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve Amasya Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri korosu tarafından İstiklal Marşı’nın okunması ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öğretmenler günü mesajının okunmasının ardından öğretmenler adına Amasya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Matematik Öğretmeni Seda Demir konuşmasında; “Seçimlerimiz hayatımızdır derler. Benim seçimim öğretmenliğim. Hayatım...

Mesleğini seven, mesleğine saygı duyan öğretmenler tarafından yetiştirildim. But sebepten olsa gerek öğretmenlik bana hiçbir zaman uzak bir meslek olmadı. Öğretmen olmak için attığım adımlar bana hiç pişmanlık vermedi, keşkelerim olmadı bu seçimim adına. Öğrenen olmayı sevdiğim zamanlardaki gibi öğreten olmayı da çok sevdim.

Öğretmen bir babanın kızı olduğum için öğretmen öğrenci ilişkilerine, öğretmenler odası muhabbetlerine yabancı değildim. Yabancı olduğum tek şey sınıfa ilk girdiğimde içimde beliren o hismiş. Onu da yaşayarak anladım.

İdeallerimizi yeşertmek adına çıktığımız bu yol sadece bir iş - meslek değil benim için. Bana; umutla, hevesle bakan gözlere adanmış bir ömür de aslında. Nerede, ne şartlarda olursak olalım, ailelerinin ve milletimizin güvenle bizlere emanet ettiği gençlerin, Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışan birer birey olarak yoluna devam etmesini sağlamak en kutsal hedeflerimizden birisi, bunun farkındayız.

Bu hedef, bizlerin azmi ve sevgisiyle, bilginin gücüne olan inancımızla gerçekleşecektir. Öğrenmeyi isteyen, merak eden, araştıran öğrenciler yetiştirmek, onlara verilmesi gereken eğitimi verebilmek çabası; belki yorucu olacak, belki zaman zaman umutsuzluğa kapılacağız ama içimizdeki öğretme aşkı bütün bunların üstesinden başarıyla gelecektir.

Kendini gerçekleştirmiş, özgüvenli, kendisine ve' insanlığa saygılı, vatanını, milletini başarıya ulaştırmayı hedefleyen gençleri yetiştirecek olmak, onlara rehberlik etmek, maddi - manevi zorluklarla da mücadele etmek demek aslında...

* Mesleğime başlarken tüm bu sıkıntıların, koşuşturmaların, yapılması gereken fedakarlıkların farkında olarak başlıyorum. Eğitimci olma isteğim bütün bu zorlukların önüne geçiyor. Bıkmadan, yılmadan devam edeceğim öğretmenliğim, etrafımı aydınlatabilmek adına yapılan bir mücadeleye dönüşecek zamanla. Tek gayem ve en güzel armağanım ise gözlerindeki ışıltı, yüzlerindeki tebessüm ve adımlarındaki kararlılıkla hedeflerinin peşinden gidip, hedeflerine ulaşan başarılı öğrencilerimin olması...

Uzun ve meşakkatli bir yol bizleri bekliyor biliyorum. Bana göre, hiç bitmeyecek bir öğrencilik, öğretmen olmak. Durmadan, yorulmadan ideallerimizin peşinden koşmamız gerekecek...

Konuşmamın sonuna gelmişken, hayatımdaki ilk öğretmenlerim olan, çok sevdiğim anneme ve babama, sonsuz bir sevgiyle hiçbir zaman benden desteklerini esirgemedikleri için, ayrıca üzerimde emeği bulunan bütün öğretmenlerime teşekkürlerimi sunarım.

HEPİMİZİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN” dedi.

Adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni ve emekli öğretmenler adına konuşma yapıldı. Emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri verildi.

Kompozisyon ve şiir dalında birinci olan öğrenciler, kompozisyon ve şiirlerin okunması, İl Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş konuşmasında; “Yüce milletimin geleceğinin mimarı saygıdeğer öğretmenlerim, Geleceğimizin teminatı sevgili öğrenciler, değerli basın mensupları, Büyük Atatürk'ün 24 Kasım 1928'de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasımın Öğretmenler günü olarak kutlanışının 32.yıldönümü münasebetiyle yapılan kutlama programına hoş geldiniz diyor, saygılarımla selamlıyorum.

Değerli öğretmen arkadaşlarım, Öğretmenler gününüz kutlu olsun, Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.En başta Başöğretmenimiz Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Cumhuriyetimizi bugünlere getiren ve bugün aramızda olmayan öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Bu gün görevinin başında olup, kendilerine emanet edilen vatan evlatlarını yarınlara hazırlayan, özveriyle, büyük bir onurla, gururla, mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışan, geleceğimizi inşa eden, öğretmenlerimize de takdirlerimi, başarı dileklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye'nin bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olan, ülkemizi Başöğretmenimiz Atatürk'ün belirlediği hedefler doğrultusunda: "Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak" için didinen ve ter döken, alnındaki bilgi çelengi ve elindeki meşaleyle nurlu ufuklar açarak, düşüncelerde şimşekler çaktıran, gönüllerde sevgi çiçekleri açtıran vefakâr ve cefakâr öğretmenlerimizin hatıralarını yâd etmek gayesiyle toplanmış bulunmaktayız.

Ulu Önder Atatürk "Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" cümlesiyle sadece öğretmenlerimizin değil eğitim sistemimizin de misyonunu son derece yalın ve çarpıcı bir biçimde tanımlamış, "Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir." diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır. Tarihe baktığımızda, bütün peygamberlerin ve liderlerin, öne çıkan en önemli vasıflarının başında öğretmenlik gelmektedir.

Kıymetli öğretmenlerimiz; sizlere çok güveniyoruz... Sizlerden çok şeyler bekliyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz, çağın gerekleri doğrultusunda yetişmeliler... Önce kendilerini çok iyi tanımalılar... Kendilerini keşfetmeliler... Yeteneklerini iyi öğrenmeliler. Paylaşmayı, yardımlaşmayı sevmeliler... Onlara güzel Türkiye'mizi iyi anlatmalısınız... Tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bugünlere nasıl geldiğimizi, Kurtuluş Savaşı'nı nasıl kazandığımızı, hangi zorluklara göğüs gerdiğimizi öğretmelisiniz ki cehalete karşı açtığımız savaşı kazanabilelim.

Her zaman ve her şartta, Cumhuriyetin kendilerine yüklediği görev ve sorumlulukların bilinciyle hareket eden öğretmenlerimize, ayrı bir değer ve önem verileceğine, yüce hizmetlerinin karşılığı olarak her şeyin en iyisine layık görüleceklerine inancım sonsuzdur.

Değerli öğretmenlerimiz, tüm bu duygularla gösterdiğiniz üstün gayretlerinizin devamını dilerken, konuşmama Büyük Önder Atatürk"ün şu sözleriyle son veriyorum, "Lütfen bugünün evlatlarını yetiştiriniz, onları memlekete, millete yararlı uzuvlar yapınız; bunu sizden istiyorum ve rica ediyorum."

Öğretmenler gününüz kutlu olsun” dedi.

24 Kasım Öğretmenler günü töreni, ödül törenine müteakip kokteyl’le son buldu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
  Hibeye Hak Kazananlar İmzaları Atmaya Başladı..  
  Çetin’den Ziyaret..  
  Akıllı Şehir Yolculuğu Başladı..  
  Topyekün Mücadele Etmek Zorundayız..  
  Kasım Ayı 2. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı..  
  Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış 2019 Raporu ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.