01 Ağustos 2021 - Pazar / 01:18
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İş yerlerine 2013 den itibaren artı maliyetler

Amasya Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Elbirin iş sağlığı ve güvenliği yasası hakkında basın açıklaması; 30.06.2012 Tarihli Res..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Amasya Serbest Muhasebesi Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Elbirin iş sağlığı ve güvenliği yasası hakkında basın açıklaması;

30.06.2012 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu iş hukuku mevzuatı değişiklikler ve yeni düzenlemeler. Uygulama üçlü bir ayrıma  göre iş sağlığı ve iş güvenliği yasasının yayım tarihi olan 30.06.2012 den itibaren farklı tarihlerde başlayacak.

Çalışan sayısı 50 nin üzerinde olan iş yerlerinde 6 ay sonra 30.12.2012

Çalışan sayısı 50 nin altında olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfdaki işyerlerinde 1 yıl sonra yani 30.06.2013 tarihinden itibaren. kamu kurumları ve çalışan sayısı 50 nin altında olan az tehlikeli iş yerlerinde iki yıl sonra yani 30.06.2014 tarihinden itibaren başlayacak.

İŞVERENİN GENEL YÜKÜMLÜLÜKLERİ

4857 Sayılı iş kanuna göre belirlenmiş işveren yükümlülükleri çıkarılan bu kanunda belirtilmektedir. İş kanunu ve yönetmenliklere ek olarak kanun risklerden koruma ilkeleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri bağlamında işverence görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelini düzenlemektedir. İşçilere bu konularda hizmet verebileceği gibi, bu konularda dışardan hizmet temininin edilebileceği belirtilmektedir.

Sigortalı işçi çalıştıran işyerlerinde, bu durumun tespiti halinde yapılan tüm ödemeler yasal faizi ile geri alınacak ve işyeri üç yıl süre ile destekten yoksan bırakılacaktır. Kanuna göre işveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risklerin değerlendirilmesini yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Bu noktada risklerden etkilenecek çalışanlar durumu, kullanılacak iş ekipmanlarının belirlenmesi, işyerinin tertip ve düzeni gibi hususlar işverence dikkate alınmaktadır. İşveren bu konuda gerekli kontrol, ölüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar. Maden, Metal ve yapı işyeri ile tehlikeli kimyasallarla çalışan işçilerin yapıldığı veya büyük kazaların olabileceği iş yerinde risk değerlendirilmesi yapılamamışsa iş durdurulacak.

İşveren bütün iş kaynaklarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutmak ve konularda rapor düzenlemek zorundadır. İşveren bildirimleri sosyal güvenlik kurumuna yapacaktır. 14. maddede belirtilen bu yükümlülüğün uygulanmasına ilişkin Bakanlık Sağlık Bakanlığının görüşünü almak süreti ile bir yönetmenlik çıkarılacaktır.

ÇALIŞAN TEMSİLCİSİ SECİLMESİ / ATANMASI ZORUNLULUĞU GETİRİLMİŞTİR

Çalışan temsilcisi çalışanlar arasında yapılacak secim yoluyla, secim yapılamadığı takdirde işverene atanma  yoluyla seçilir. Çalışan temsilcileri, iş yeri iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden tehlikelerin kaynağını bertaraf edilmesini veya tehlikenin bertaraf edilmesi işin özelliği gereği mümkün değil ise riskin azaltılmasını işverene öneride bulunma yoluyla isteme ve gerekli tedbirlerin alınmasını talep etme hakkına sahiptir. Bir işyerinde kaç çalışan temsilcisinin görevlendirileceği kanunun 20.maddesinde belirlenmiştir. Çalışan temsilcileri secimi / Atanmasında işyerinde çalışan işçi sayısı kıstas alınmaktadır.

UYGULAMAYANLAR HAKKINDA İDARİ PARA CEZASI

İşyerine istihdam etmediği her bir kişi için idari para cezası uygulanacak. Cezanın tutarı ise ilk tesbitte 5.000,00 TL izleyen aylarda aykırılığın giderilmediği her ay için ayrı, ayrı 5.000,00 Tl olarak uygulanacaktır.

Örneğin ; ilk tesbitte işyeri hekimi çalıştırmadığı için 5.000,00 TL ceza konulan ve 1 yıl süre ile işyeri hekimi istihdam etmeyen veya hizmeti dışardan satın almayan bir şirkete 5.000,00 X 12=60.000,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ayrıca ceza iş güvenliği uzmanı istihdam etmediği içinde uygulanacaktır. Buna göre 60.000 Bin TL olacaktır. İşyeri hekimleri; işyerinin tehlike sınırlarına göre çalışan başına ayda 9-18 dakika çalışacaklar. İş güvenliği uzmanları; iş sağlığı ve güvenliği  alanında görev yapmak üzere çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığınca yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgelerine sahip, mühendis, mimar ve teknik elemanlardan oluşur.

Buna göre

İşyeri hekimi çalıştırmayanlar hizmeti dışarıdan satın almayan 5.000X12= 60.000 TL

İşyeri Güvenlik uzmanı çalıştırmayan 5.000X12=60.000  TL, Hemşire itisdam 250.00X12=30.000 TL 150.000 TL İşyerine artı maliyet gelecektir.

1 ila 10 işçi çalışanı olan işyerlerinde en az 30-120 dakika olmak üzere çalışan başına 15 dakika.

10 işçiden fazla çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda 10-20 dakika görev yapacak yukarda belirtilen konular 2013 yılından itibaren işyerine artı maliyet getirecektir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Temmuz Ayı OKA Toplantısı Yapıldı..  
  Belediye Sosyal Tesislerin Çalışmalarına Deva..  
  Toplumsal Bağışıklık İçin Aşı Yaptırmak Şart..  
  Kredi Kullanarak Emekli Olabilirsiniz..  
  2. Etap Başladı..  
  Ezanı Güzel Okuma Yarışması İlimizde..  
  Tarihi Çıkrıkçılar Yokuşu Restore Ediliyor..  
  Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı..  
  Aydınlar Belediyesinden Futbol Sahası Yapım İ..  
  Alev Avcısı Olmak İçin Yarıştılar..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.