30 Kasım 2020 - Pazartesi / 13:23
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kadınlarımızın, bu özel gününü canı yürekten kutlarım

AK Parti Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Serpil ÖZARSLAN Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Özarslan açıklamasında şunları ifade ..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

AK Parti Amasya İl Kadın Kolları Başkanı Serpil ÖZARSLAN Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Özarslan açıklamasında şunları ifade etti; “Türk kadını sesini duyurmalı, düşüncelerini açıklamalı ve çözüm için mücadele etmelidir. Parti ve sivil toplumda görev alan kadınlar Türk kadının temsilcisi ve ümididir. Ne mutlu ki bizler milletçe, tarih boyunca her zaman kadınları baş tacı eden, onlara büyük değer veren bir medeniyetin mirasçılarıyız. Kadınların, yıllar boyu yürüttükleri özgürleşme mücadelesini hatırlamak, halen süren kadın-erkek eşitsizliğine dikkat çekmek, kadına yönelik her tür şiddet uygulamalarına son vermek için ilk olarak; Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanıyor. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı. 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.

Âleme tan yeri düşerken Âmine annemiz oldu, kahramanlığı ile Zübeyde Hanım, konuşmasıyla Halide Edip, kağnı çekmesi ile Şerife Bacımız oldu, kızımız, eşimiz, annemiz olan, davaya arkadaş olan, dün gibi, yarın gibi başlara taç olan, elleri toprak, ayaklarının altı cennet kokan analarımızın, bacılarımızın, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın günü bugün. Hayatımızın  her anında varlıklarıyla bizleri onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, bizleri eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr analarımızın, kardeşlerimizin, kadınlarımızın hayatımızda ki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir.

Kadının hiçbir sosyal hakkı olmadığı, şefkat ve merhametten yoksun bırakıldığı gibi mal ve mirastan da uzak tutuldukları cahiliye devrine son vererek kadınların hak ettiği mertebeye çıkmalarını sağlayan iki cihan güneşi, gönüllerin sultanı Peygamber Efendimizin (S.A.V.) bütün insanlığı kuşatan şefkat ve merhameti kısa zamanda kadınlar üzerinde de görülmeye başladı. Yüce Peygamberimiz Veda Hutbesinde; "Kadınlarınıza eziyet etmeyiniz, onlar Allah'ın (CC) sizlere emanetidir. Onlara karşı yumuşak olunuz, iyilik ediniz." Şeklindeki mesajı ile ve yine "Cennet anaların ayakları altındadır" diye buyurarak, kadınları yücelten o sözleri ile cennete girmeyi annelerin rızalarıyla eş tutmuştur. Bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, yaşamımızda doğumdan ölüme her an varlıklarıyla onurlandıran, hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen, büyüten, eğiten, yetiştiren kişidir kadın.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’ in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923 ‘de şöyle demiştir: “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.” Atatürk, çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini belirlemiştir. Atatürk’ ün Türk kadınına beslediği sevgi ve saygı, Kurtuluş Savaşı’ndaki gözlemleri ile iyice perçinleşmiştir. 1923 yılında Konya’ da yaptığı bir konuşmada, bu hissiyatını büyük bir içtenlikle dile getirir. “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim.”

Çok şükür ki kadın haklarına, onların refah ve huzuruna değer ve önem veren bir Başbakan’a sahibiz.  Türk kadını, sosyal ve ekonomik hayatın her alanında üstlendiği önemli rollerle toplumun gelişmesinde ve ilerlemesinde üstün ve saygı değer yerini bulmuştur. Ülkemizde de erkek bakış açılı siyasi görüş Ak Parti iktidarı döneminde değiştirilerek, kadınların siyasette daha fazla yer almaları sağlanmıştır. Ak Parti iktidar olduğundan beri kadınlarla ilgili çeşitli yasalar çıkarmıştır. Kadınların, daha fazla eşitlik ve daha huzurlu yaşam taleplerini dile getirdiği, üretime daha fazla katıldığı, bir kadın olmanın ötesinde insan olarak daha fazla saygı görmek istedikleri, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birini sergiledikleri dönemdir Ak Parti dönemi. Toplumda kadına gösterilen saygı ile aslında ona verilen değer ifade edilmektedir. Kadına bir anne, bir kardeş ve bir eş olarak gösterilen saygı ve hürmetin düzeyi, o toplumun geldiği medeniyet seviyesinin de bir ölçüsüdür. Kadınlarımıza verilen değer ve saygının bir ifadesi olarak genç Cumhuriyetimiz, birçok batı ülkesinden daha önce onlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır. Demokratik haklarını kazanan kadınlarımız erkekler ile aynı şartlarda mücadele etme imkânı bulmuşlardır. Eğitim ve öğretim haklarından erkekler ile aynı şartlara sahip kadınlarımızın bugün sosyal ve ekonomik hayat içerisinde geldiği nokta geçmişe nazaran çok ileri bir seviyedir. Bu hakları kullanma konusunda birtakım engellerin de ortadan kaldırılmasıyla kadınlarımız her kademede söz sahibi olmaya başlamışlardır. Türk kadını da özverili yapısı ile aktif olarak toplumsal hayatın içinde, Türkiye'nin gelişimine ve son yıllarda yaşadığı büyük dönüşüme katkıda bulunmaya başlamıştır. Kendisine tanınan hakları en iyi şekilde kullanmasını bilmiş olan Türk kadını asli görevlerinden biri olan Annelik görevini de hiçbir zaman ihmal etmeyerek, gelecek nesillerin ve toplum yapımızın şekillenmesinde büyük rol oynamaya devam etmektedir. Omuzlarına yüklenen ağır sorumluluklardan hiçbir zaman yılmamış olan kadınlarımızın, bu ülkenin erkekleri ile omuz omuza ülkemizin gelişmesinde söz sahibi olacakları muhakkaktır.

Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kadınlara yönelik yapılan şiddeti her defasında kınamış ve şöyle belirtmiştir “ Kadına yönelik şiddeti, kadına kalkan eli şiddetle lanetlediğimizi, bunu durdurmak için de her türlü tedbiri alacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum. Şiddetin her türlüsü kötüdür. Kadına ve çocuğa şiddet tahammül edilemeyecek bir kötülüktür. Kadına el kaldırmak, kadını katletmek, bazılarının töre adı altında ifade ettiği gibi kahramanlık değil insafsızlık vicdansızlıktır. Kadına yönelik şiddet konusu, başta muhalefet olmak üzere siyasi istismar aracı olarak kullanılıyor. Daha fazla duyarlılık gösterildiği için sanki şiddette bir artış varmış gibi gösteriliyor. Geçmişte hiçbir bilimsel istatistik tutulmamış. İnşallah yasalarla birlikte toplumsal bilincin artmasıyla o şiddet sahnelerinden kurtulacak ve kadının insanca yaşadığı bir atmosferi inşaa edeceğiz.”

Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN hanfendi Türkiye’nin kadın konusunda da rol model olma yolunda ilerlediğini belirtirken, “Kadınlarımız için çıkartılan yasa ve iyileştirmeler, kadınlarımızın eğitim seviyelerine yaşam kalitelerine, refah düzeylerini daha üst seviyelere çekecek, kadınların mücadelesini de farklı bir boyuta taşıyacaktır. İnanıyorum ki Türkiye’de içinden geçtiğimiz süreç, kadınların hak mücadelesinin gelecekte çok daha güçlü ve nitelikli olmasını da sağlayacaktır. Türkiye sadece demokrasi, sadece insan hak ve özgürlükleriyle değil artık kadınların artan refah ve eğitim düzeyi ile de rol model ülke olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. İnanın, kadınlar değiştiğinde toplumlar değişecektir. Toplumlar değiştiğinde ülkeler değişecek, dünya değişecektir. Kadın nezaketi, zarafeti, en önemlisi de kadın şefkati süreçlere nüfuz ettikçe yaşanan acılar azalacak, akan kanlar, akan gözyaşları dinecektir.” diyerek kadınların Türkiye için değerini dile getirmektedir.

Bizler Ak Parti Amasya İl Kadın Kolları Yürütme Kurulu olarak doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz tüm kadınlarımızın, bizi biz yapan değerli varlıklarımızın bu özel gününü canı yürekten kutlarız.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  2021 Yılının Bütçesi Belirlendi..  
  Başkan Sarı Otogar Esnafını Dinledi..  
  Amasya Belediyesi Korona Timi Sokakları Virüs..  
  Yapılandırmada Merak Edilenler..  
  Hibeye Hak Kazananlar İmzaları Atmaya Başladı..  
  Çetin’den Ziyaret..  
  Akıllı Şehir Yolculuğu Başladı..  
  Topyekün Mücadele Etmek Zorundayız..  
  Kasım Ayı 2. Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı..  
  Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış 2019 Raporu ..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.