16 Nisan 2021 - Cuma / 14:02
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Meslektaşlarımın Avukatlar gününü kutluyorum

Önceki Amasya Baro Başkanı Av.Adnan Hasip Yalçın’ın 5 Nisan 2013 Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklaması şöyledir; 5 Nisan Avukatlar Gününde..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Önceki Amasya Baro Başkanı Av.Adnan Hasip Yalçın’ın 5 Nisan 2013 Avukatlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklaması şöyledir; 5 Nisan Avukatlar Gününde;  Tüm meslektaşlarımın Avukatlar gününü kutluyorum. Hak arama özgürlüğünün yılmaz savunucuları olan meslektaşlarıma başarı, mutluluk ve sağlık dileklerimi en içten duygularımla sunuyorum.

Bana yedi dönem Baro Başkanlığı yapma şerefini veren Amasya Barosu’nun değerli avukatlarına bu özel günde bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim.

Bu müstesna günde ülkemizde hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğü ilkesinin tüm kurum ve kurallarıyla hayatı geçmesini, ülkemiz insanlarının adalet, huzur ve güven içerisinde yaşamalarını en içten dileklerimle temenni etmekteyim.

Ne var ki gelinen bu aşamada ülkede hukuk, adalet, huzur ve güvenden bahsetmek ve geleceğe güvenle bakmak hiçte kolay değildir. Karamsar tablo çizmek istemiyorum, ancak ne ekonomide, ne sosyal hayatta ve nede siyaset sahnesinde umut verici gelişmeler görülmemektedir.

Bu tabloya mesleki durumumuz açısından baktığımız zaman savunma mesleğinin sorunları her gün giderek artmaktadır. Meslekte gidiş iyiye doğru değil, her gün kötüye doğru yol almaktadır. Eğer gerekli tedbirler alınmazsa ısrarla belirtiyorum ki üç-beş yıl sonra bu meslek çökecektir. Çökecekte ne olacaktır, Yargı organının üç ayağından biri kırılırsa, zaten diğerleri de yeterli değil, ülkede adaleti mumlu arayacağız. Bu durum karşısında en başta adaleti kim arayacak;  bu gün güçlü olanlar, bu gün hesap sorulanmayanlar, yarın güçlerini kaybettikleri ve hesap sorulabilir hale geldiklerinde bir avukatın kapısını çalarak adalet arayacaktır.

Baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin tüm iyiniyetli girişimlerine rağmen mesleğe girişte sınav konusu halen çözümlenmiş değildir. Bir gecede sınavla ilgili maddeyi kaldıranlar aradan on yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen nedense anlamsız bir duyarlılık içerisinde avukatlık mesleğinin bu temel sorununu çözmeye yanaşmamaktadırlar.

Çünkü özgür, bağımsız ve yetişkin bir savunma mesleği istememektedirler. Amaç nitelikli hukukçu yerine, kendilerine bağımlı, hukukun üstünlüğü ilkesine değil, güçlünün ve egemen çevrelerin buyruğuna bağlı bir savunma organı yaratmaktır. Amaç her türlü hukuksuzluğa göz yumacak, sesini yükseltmeyecek ve ülkede açıkça adil yargılanma hakkına aykırı uygulamalara itiraz etmeyecek bir meslek örgütü yaratmaktır. Ve hatta hukuk devletinin teminatı olan bu meslek kurumunu ele geçirerek ülkede alabildiğine hukuksuz bir yönetim şekli oluşturmaktır.

Nitekim usül ve yasalara aykırı olarak açılan bir çok davalarda yargılanan Genel Kurmay Başkanı, Ordu komutanları, Üniversite öğretim üyeleri, avukatlar, gazeteciler gibi ülkenin ve milletin birliği ve dirliği için fedakarca görev yapmış olan bir çok yurtsever insan yıllardan beri haksız bir tutuklama ile cezaevinde tutulmakta, adil olmayan bir yargılama sonucunda insafsızca cezalandırılmaktadırlar. Bunları savunan avukatların savunma hakları kısıtlanmakta ve hatta duruşmadan çıkarılarak savunma hakları ellerinden alınmaktadır. Örneğin birbuçuk milyona yakın belgenin bulunduğu bir dava dosyası için avukatlara onbeş dakikalık savunma süresi tanınarak savunmayı göstermelik hale getirmektedirler.

Tabii ki, hukuksuzluk sadece bunlardan ibaret değildir. Bu gün, yani Avukatlar gününde Barolar ve Türkiye Barolar Birliği bu sorunları dile getireceklerdir.

Açıkça görülen bu karamsar tabloya ülke sorunları açısından baktığımızda durum hiçte iç açıcı değildir. Hiç kimse geleceğe güvenle bakamamakta, duyulan endişe ve kaygılar giderek artmaktadır.

Her basın açıklamasında en yüksek sesle seslendirdik. Ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü tehlikededir. Cumhuriyetin temel direkleri birer birer yıkılıyor, bu duruma dur demenin zamanı geldi, geçiyor. Maalesef gelinen bu aşamada artık ülkenin geleceği PKK. terör örgütünün başı tarafından verilen talimatlar doğrultusunda düzenleniyor. Ülke eyaletlere bölünüyor, millet etnik yapılarına göre ayrıştırılyor ve neredeyse Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti,Türk Milleti kavramları kaldırılıyor ve uygulamada bazı Bakanlıklar ile milli bankaların adlarındaki T.C. kimliği kullanılmamaya başlanılıyor. Daha da ötesi bazı bölgelerde, bazı şehirlerde, miting ve toplantılarda Türk bayrağı yasaklanıyor, bayrak yerine terörist başının posterleri boy boy asılıyor. Ve maalesef  PKK. terör örgütüne, uzantılarına, iç ve dış yandaşlarına ve bunları destekleyen emperyalist, yayılmacı ve sömürücü devletlere verilen tavizler sonucu ülke bu hale gelmiş bulunmaktadır. Yeni Anayasa adı altında bir bölünme Anayasası ile ülke eyaletlere bölünerek sonuçta pentagonun hazırladığı BOP projesi adım adım uygulamaya konulmaktadır. Dünden itibaren akil adamlar diye adlandırdıkları insanlarla vatandaşların beyni yıkanmaya çalışılıyor.

Artık gelinen noktada tüm yurtseverlerin bir araya gelerek bu duruma dur demenin zamanı gelmiş bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz bir şekilde belirttiği gibi “Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır”. Kurtuluş Savaşının ilk meşalesinin yakıldığı ve Cumhuriyetin kurucu belgesi olan Amasya Tamimi’nin yayınlandığı bu şehrin insanları ülkenin bütünlüğünden, milletin birliğinden, cumhuriyetin temel niteliklerinden, bağımsızlığımızın simgesi ay yıldızlı Türk bayrağından, özgürlüğümüzün sesi İstiklal marşından asla  ve asla vazgeçmeyeceklerdir.

Eğer bu ülkede Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti kavramlarını kullanmak sakıncalı görülüyorsa, ben en yüksek sesle haykırıyorum ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’. Ülkenin temel taşlarını oynatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Büyük önder Atatürk ne güzel demiş; ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir’. Bu milletin genleriyle oynamayalım.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkede barış, adalet, huzur ve güven dolu günler dileğimle savunma organının değerli temsilcileri tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Pideler Bizden Dualar Sizden..  
  Personele Protokol Kuralları ve İletişim Semi..  
  İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleşti..  
  Elçin Tekstil Firmasına Ziyaret..  
  Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ..  
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu..  
  Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı..  
  Asırlık Gelenek Devam Ediyor..  
  Başkan Kırlangıç’tan Merzifon TSO'ya Ziyaret..  
  En Kısa Sürede Dağıtımı Yapacağız..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.