29 Haziran 2022 - Çarçamba / 11:11
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasyalı İmam Hatipli Öğrenciler Genç Gönüllüler Buluşmasına Katıldı

Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması, Türkiye genelindeki imam hatip liselerinden öğrenci temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da..
Bu haber eklenmi?

Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması, Türkiye genelindeki imam hatip liselerinden öğrenci temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da düzenlendi. Amasya’yı temsilen Amasya İmam Hatipliler Derneği (AHİMDER) yönetim kurulu üyeleri Ebru Çıtır, Ahmet Çayır, Amasya merkez ve ilçe İmam Hatip Liselerinden 10 öğrencinin ve 81 ilden 1500 gencin katıldığı programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu gençlere hitap etti.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde düzenlenen Genç Gönüllüler buluşması, Millî Eğitim Bakanlığı desteğiyle bu yıl 5. kez gerçekleştirildi. Yunus Emre Yolunda temasıyla düzenlenen buluşmaya, Türkiye genelindeki 81 ilde bulunan imam hatip lisesi okul temsilcilerinden 1500 öğrenci iştirak etti.

İLİMLE İRFANIN MAYALANDIĞI TOPRAKLARDAYIZ

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen Genç Gönüllüler Buluşması, Genç Sada Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması Bölge Birincisi Mahmut Sami Songur’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılışta gençlere hitap eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Beş yıldan beri bu buluşmayı yaptıkları, gönül coğrafyamızı tefekkür etme onların erleriyle buluşma noktasında gençlerimize rehberlik yaptıkları için ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Bu toprakların ilimle irfanın mayalandığı topraklar olduğunu belirten Özer, “Burada pek çok gönül erleri yetişti. Yunus Emre bu gönül erlerinin en başında gelen isimlerden. Bu topraklar aynı zamanda merhamet dilinin inşa edildiği topraklardır. Burada yetişen insanlar diğerini cehennem olarak değil cennet olarak görmüşlerdir. İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır düsturunu içselleştirmiş bir medeniyetin mensuplarıdır” diye konuştu.

YENİ BİR DİL İNŞA ETMEMİZ LAZIM

Savaşların, çatışmaların, kıtlıkların yaygınlaştığı bir dönemde bu merhamet anlayışına, gönül coğrafyamızın erleriyle bir araya gelmeye ve tefekkür etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu belirten Bakan Özer, “Biz sadece gelişmiş bir ülke değil, barışın esenliğin selametin dilini dünyaya tanıtan bir ülke olmak istiyoruz” dedi. Bunu noktada güç ve imkân olduğunu kaydeden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: Bunu yapacak müktesebatımız ve medeniyet erlerimiz var. Bunun için onların görüşlerini günümüze uyarlamak ve yeni bir dil inşa edebilmek gerekli. Bu kolay değil ama siz değerli gençler zora talip olan gençlersiniz. Bu yollar zorludur ama aynı zamanda modern dervişlik yoludur.

AKLIN VE KALBİN BİRLİKTELİĞİ ÖNEMLİ

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da gençlere hitabında, imam hatip neslinin her daim kendisine karşı olanlara sevgiyle, samimiyetle, içtenlikle ve başarılarıyla en güzel cevabı veren bir nesil olduğunu, bundan sonra da asil duruşuyla bu emaneti çok daha güçlü taşıyacağını söyledi. Bir yandan dijitalleşme, diğer yandan sanayileşmenin birçok kolaylığı beraberinde getirdiğini ancak bununla birlikte değerlere karşı bir yabancılaşmanın söz konusu olduğunu belirten Kasapoğlu, “Derinlik, anlam, mana birtakım sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Bugün her daim aklın ve kalbin birlikte olmasının daha önemli olduğu bir dönemdeyiz. Tüm insanlığın kurtuluşunun bu erdeme sahip olmaktan geçtiğinin bilincindeyiz. İyiliği çoğaltmak, iyi insan olmak, iyiliği tavsiye etmek bizim için en önemli misyonlardan biri” diye konuştu. 

GENÇLERİMİZE GÜVENİMİZ TAM

Gençlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kasapoğlu konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi: Birilerinin karamsarlık tablolarına, kötü senaryolarına karşı bu ülkenin gençlerine sonuna kadar güveniyoruz, gurur duyuyoruz. Hiçbir şey sizi hayallerinizden geri çevirmesin, buna müsaade etmeyin. Nerede bir ihtiyaç var, nerede bir yaralı gönül varsa güçlü dokunuşlarınızla orada olun. Bizler şartlar ne olursa olsun birlikte yürümeye, gönüllerimizi zenginleştirmeye devam etmeliyiz. Ülke için iyi işler yapmaya gayret etmeli, kararlılığımızı hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. Bizim gençlerimizden yana umudumuz, güvenimiz bakidir. Siz gençlerimizi yeryüzünde adaleti, muhabbeti, iyiliği, kardeşliği çoğaltacağına dair inancımız tamdır.

TÜRKİYE’Yİ YARINLARA TAŞIYACAĞIZ

Programda açılış dersini yapan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş da Yunus Emre’nin diline bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bugün silah, uzay, teknoloji üzerine yapılan çalışmalar var. Olmayan bir şey ise insanlık, irfan ve hikmettir. Bugün insanlık Yunus Emre’nin söylediklerini, sizin temsil ettiğiniz zihniyeti, sizin sözünüzü ve hakikatinizi arıyor. Onun için her bir çalışmamızı Türkiye’yi yarınlara taşıyacak bir perspektifle yapacağız ve insanlığın hayrına olan bir şekilde sürdüreceğiz” dedi. İrfan medeniyetinin mensuplarının sadece sonuçları değil onun oluşturduğu sebepleri de göreceğini belirten Kurtulmuş, “Savaşları önleyeceğiz diyorlar. BM’yi böyle oluşturursanız savaşları önleyemezsiniz. Biz onun için diyoruz ki, dünya beşten büyüktür, sizler adil küresel bir sistemin kurulduğunu göreceksiniz ve buna hizmet edeceksiniz. Haksızlıkların hüküm sürdüğü küresel sistemin değişmesi için önce zihinlerin değiştirilmesi lazım. Güçlünün değil haklının sisteminin kurulması bizim boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

SURİYE BARIŞ ÜLKESİ OLACAK

Bugün dünyada açlığın ve kıtlığın nedeninin kapitalizmin sınırsız kar arzusu olduğunu, bu devletlerin ülkeleri sömürdükten ve zenginliklere el koyduktan sonra halklarına açlık ve kıtlığın kaldığını belirten Numan Kurtulmuş, “Yeryüzü sadece zenginlerin, yoksulların, şu ülkenin mensuplarının değil kıyamete kadar yaşayacak bütün insanların ortak malıdır. Dünyanın bütün zenginliklerine sahip çıkmak insana sahip çıkmak demektir” dedi. Suriyeli mülteciler konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş şunları aktardı: Güvenlik ve esenlik sağlandıktan sonra bir milyon Suriyeli ülkelerine dönecek. Suriye’nin bir barış ülkesi olduğunu göreceğiz. Türkiye, nasıl Ukrayna Rusya arasında barışın sağlanmasını istiyorsa bu coğrafyanın da bir barış bölgesi olmasına mücadele ediyor. Yalnızca sonuçlar üzerinden tartışmak sonuçları ortaya koyan çevrelere hizmet eder. Biz çözüme dair sözü söylemek zorundayız.

YUNUS EMRE İNANCIN, AZMİN, BİLGELİĞİN SEMBOLÜ

Buluşmada gençlere hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan ise, Yunus Emre’nin inancının, felsefesinin ve takip ettiği yolun bu topraklar için ayrı bir önemi olduğunu belirterek, “Kırk yıl boyunca erenler meydanına eğrinin yakışmayacağı düşüncesiyle tekkeye sadece düzgün odunu taşıyan Yunus Emre; inancın, azmin, sabrın, bilgeliğin, ilmin sembolüdür” dedi. Sadece Yunus Emre değil, Anadolu’yu ilmek ilmek işleyen, ilim ve irfan geleneğimizi nesilden nesile aktaran gönül erlerinin bize önemli bir emanet bıraktıklarını kaydeden Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü: İnanarak ve niyetlerimizi halis tutarak yaptığımız her işin arkasında, bu bilgelik ve bu ruhun esintileri var. Yüz yıllardan beri bize miras kalan taptaze ve dipdiri bir ruh var.

GÜNÜN ADAMI DEĞİL HAKİKATİN ADAMI OLUN

Gençlere “Sevgili imam hatipli kardeşlerim” diyerek hitap eden Ceylan, “Bizler Müslümanız, Allah'a inanan, onun varlığına iman etmiş kimseleriz. Ondan başka hiçbir gücü kabul etmeyen, onun üstünde hiçbir otoriteye boyun eğmeyen insanlarız. Bu yüzden her imam hatipli genç, Yunus Emre gibi günün adamı olmak için değil, hakkın ve hakikatin adamı olmak için çalışmak zorundadır” dedi. Gençlere Anadolu’yu ve ümmet coğrafyasını mayalayacak kişiler olarak secdelerine, dualarına ve hayallerine sahip çıkma çağrısında bulunan Ceylan, “Her işinde gönlünü, yüreğini ortaya koyanlara, gönül diliyle köprüler kuranlara selam ediyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum” ifadelerini kullandı.

HER GENÇ YUNUS’TUR

ÖNDER Gençlik Başkanı Resul Çiftci de, Yunus Emre’nin insana insanı öğreten, yollar içinde bir yol, kullar içinde bir kul olduğunu bilen kişi olduğunu belirterek, “Kırmadan, dökmeden, incitmeden söyleyendir, söylediği gibi yaşayandır. Yunus, İslam'ı anlama ve anlatmanın gölgesinde gönüller yapandır. Bu anlamda her genç bir Yunus'tur. Her genç kalpleri fethetmenin öncüsüdür, önderidir” dedi. ÖNDER Gençlik olarak Yunus Emre’nin, mütefekkirlerin, ilim erbabının ve imam hatiplerin kurucusu önder hocaların emanetlerine sahip çıkma gayretinde olduklarını kaydeden Çiftci, bu emanetlere layık olma motivasyonuyla da çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

İMAM HATİPLER DÜNYA LİDERİ ÇIKARDI

Programın kapanışında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, gençlere ilim öğrenmek ve öğretmenin ne kadar değerli olduğunu belirterek, “Eğitim sistemi içerisinde 110 yıldır yer alan okulunuzun kıymetini bilin” dedi. Gençlere “Sizler bizim geleceğimizsiniz” diye seslenen Yılmaz, “Bugün bakanlarımız, bürokratlarımız imam hatip mezunu, cumhurbaşkanımız imam hatip mezunu. Bugün insanlarımız Türkiye’de imam hatip okulları nasıl okul diyorlar. İmam hatip okulları bir cumhurbaşkanı çıkarmış, dünya lideri çıkarmış. Daha nasıl okullar olsun?” diye konuştu.

KUR’AN VE SÜNNETTEN KOPMAYIN

Gençlere şu anda bulundukları okulun, sıraların kıymetini bilirlerse geleceğin onların olduğunu söyleyen Nazif Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: Bugün ve yarın ne yapıyorsanız işinizi iyi yapın. Şu anda öğrencisiniz, imam hatip lisesindeki fırsatı ganimet bilmeniz lazım. Aynı şekilde meslek hayatınızda bulunduğunuz işi en iyi yapmanın çabası içerisinde olun. Sizin önünüzde çok büyük fırsatlar var. Bugün Yunus gibi olmak ve Yunus gönüllü olmak için ne yapmak lazım? İki kaynağa sımsıkı sarılmak lazım. Onlardan birisi Kur’an, birisi sünnettir. Kur’an ve sünnetten kopmayın, eğer bu iki kaynaktan koparsanız beslenmeniz yeterli olmayacaktır.

AKLI SELİM VE KALBİ SELİM YETİŞTİREN OKULLAR

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihat Demirli de, kürsüye çıktığında çok heyecan duyduğunu ve 28 yıl öncesinde imam hatip yıllarına döndüğünü söyledi. İmam hatiplerin sürekli olarak çok lüzumlu olmayan tartışmaların bir parçası olduğunu kaydeden Demirli, “İmam hatip okulları eğitim sistemimiz içinde çok kıymetli; aklı selim, kalbi selim ve zevki selim insanlar yetiştiren okullar. Arzu ettiğiniz biçimde sahip olduğunuz akademik müktesebat ve sonraki çalışmalara zihni altyapı oluşturan okullar. Yurtdışına çıktığımızda da ülkemizde de Anadolu irfanı dediğimiz anlayışa sahip hangi branşta olursa olsun insanların yetiştirilmesine ihtiyaç olduğunu görüyoruz. İmam hatip okullarından mezun olanların ülkemize kıymetli katkılarının olduğunu müşahede ediyoruz” diye konuştu.

GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA YUNUS EMRE

İlk gününde akademisyenlerin katılımıyla devam eden programın birinci oturumda MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, “Adalet ve Merhamet Arayışında Gençler” üzerine konuşmasını yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, “Anadolu’yu mayalayan öncüler”, Türkiye Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı da “Yunus’u Dünyaya Taşıyacak Gençler” üzerine konuşmalarını gerçekleştirdi. İkinci oturumda ise Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Selim Cerrah, “İlim kendini bilmektir” üzerine gençlerle hasbihal etti. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muradiye Ateş “Yan-algı: Dünyayı daha doğru anlamak!” hakkındaki sunumunu yaptı.

GENÇLER ARKADAŞLARINA SESLENDİ

Buluşmanın ikinci gününde kız ve erkek öğrencilerin yer aldığı öğrenci panelleri de gerçekleştirildi. Türkiye genelindeki liselerden okul temsilcilerinin katıldığı panelde gençler tarafından “Fikir dünyamızın şekillenmesinde dinimiz”, “Birlik içinde çalışma kültürü”, “CV’ye sığmayan hayat: Görünmeyen üniversite”, “Önder bir gencin yol haritası” sunumları yapıldı. Programda ayrıca musiki programı uygulayan Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan ÖNDER Türk Müziği Gençlik Korosu, katılımcılara bir konser verdi. Buluşma, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yaz?lar?n? incele
Naci KONYAR
Yaz?lar?n? incele
İsa ÇOLAKER
Yaz?lar?n? incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yaz?lar?n? incele
Ülkümen PELİTLİ
Yaz?lar?n? incele

  Genel Haberler    
  Amasyaspor’lu Futbolcular Başkan Sarı’yı Ziya..  
  Masatlı Vatandaşlarla ve Halkla Hasbihal Etti..  
  Müftülüğümüzün Kapısı Sizlere Her Zaman Açıkt..  
  Kurban Bayramı Öncesi Denetimler Sıklaşıyor..  
  Ankara Üniversitesi 159 Öğretim Üyesi Alacak..  
  Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezindeki ..  
  TCDD Genel Müdürlüğü Mimari Proje Hazırlattır..  
  Nefes Alan Her Canlının Bizler İçin Değeri Bü..  
  Mübadele ile Balkanlara Taşınan Balkan Türk K..  
  Güzellik ve Bakım Hizmetinde Uzman Eliyle Yen..  
T?m?n? G?ster
  ?nemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Sabuncuoğlu Şerefeddin E.A.Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

booked.net
  D?viz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.